GABINET WETERYNARYJNY PLUTO UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

22 kwietnia 2022

Pierwsza wizyta u weterynarza z kotem - jak się do niej przygotować?

Pierwsza wizyta u weterynarza jest zazwyczaj stresująca nie tylko dla zwierzęcia, ale także dla właściciela, jest jednak niezbędna do zachowania dobrego zdrowia pupila. Do pierwszej wizyty u specjalisty można przygotować się jednak tak, by zminimalizować niepotrzebne zdenerwowanie zwierzaka. W tym artykule podpowiemy ci, jak sprawić, by pierwsza wizyta u weterynarza z kotem przebiegła bezproblemowo i nie była stresująca dla twojego pupila.

 

Dowiedz się, kiedy należy zgłosić się z kotem do lekarza po raz pierwszy. Sprawdź, jak przebiega taka wizyta i co należy zrobić, by była dla obu stron komfortowa. Poznaj najlepsze sposoby na uspokojenie kota w stresowej sytuacji i przygotuj się na najczęściej zadawane przez weterynarzy pytania.

 

Jak przygotować kota do pierwszej wizyty u weterynarza?

 

Pierwsza wizyta u weterynarza może być spokojna i przyjemna. Należy jednak zapewnić kotu maksymalny poziom bezpieczeństwa i komfortu. Po przybyciu do gabinetu i wyciągnięciu zwierzęcia z transportera należy utrzymywać spokój i opanowanie. W przeciwnym razie kot wyczuje nasze zdenerwowanie i sam zacznie się stresować. Podczas badania można go głaskać i mówić do niego spokojnym tonem. Dzięki temu najpewniej wyciszy się i pozwoli przeprowadzić lekarzowi niezbędne czynności.

 

Tym, co może sprawić, że pierwsza wizyta w gabinecie będzie dla twojego kota mniej stresująca, jest także oswajanie go z obcymi ludźmi na co dzień. Im więcej twój pupil będzie miał kontaktu z człowiekiem, tym większa szansa na to, że podczas pierwszego kontaktu z weterynarzem zwierzę zachowa spokój i opanowanie, a obecność lekarza nie zestresuje go. Pozwólmy więc głaskać kota w towarzystwie i bawić się z nim - oczywiście tylko, jeśli zwierzak będzie czuł się z tym dobrze.

 

Do samej wizyty u weterynarza należy się przygotować również pod względem formalnym. Trzeba zabrać wszelkie potrzebne dokumenty, uporządkować informacje dot. jedzenia i picia, apetytu, trawienia i ogólnego samopoczucia kota. Jeśli mamy informacje na temat podawanych wcześniej leków lub problemów ze zdrowiem, również trzeba je przekazać lekarzowi na pierwszej wizycie.

 

A jeśli jesteś dopiero na etapie poszukiwań odpowiedniego lekarza dla twojego kota, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu Jak wybrać dobrego weterynarza dla swojego pupila?

 

Zadbaj o komfort swojego pupila podczas pierwszej wizyty u weterynarza - odpowiednio go do niej przygotuj

 

Transport kota do weterynarza – jak sprawić, by zwierzę czuło się komfortowo?

 

Najlepszym sposobem na przewiezienie kota do gabinetu, jest użycie specjalnego transportera. Od samego początku warto kota z nimi oswajać. Jeśli zwierzę będzie miało z nim pierwszy kontakt dopiero bezpośrednio przed wizytą u weterynarza, może nie czuć się pewnie – ta nowa sytuacja może wzbudzić u niego złe skojarzenia, lęk czy stres.

 

Transporter powinien dawać zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa. Dlatego też warto zacząć przyzwyczajać do niego pupila zdecydowanie wcześniej. Można ustawić go w widocznym dla kota miejscu kilka dni przed wizytą w gabinecie – tak, by miał szansę się z nim zapoznać, mógł w nim odpoczywać czy się bawić. Warto włożyć do środka jakąś rzecz, którą nasz pupil dobrze zna i lubi, i jest przesiąknięta jego zapachem – np. niewielki kocyk umożliwiający swobodną podróż, czy ulubioną kocią zabawkę.

 

Co ważne, kota z transportera należy wyciągnąć dopiero w gabinecie weterynarza, ale nie od razu po wejściu. Dajmy kotu czas na poznanie miejsca, poczucie jego zapachu i usłyszenie głosu lekarza. Wyjęcie kota z transportera nie zawsze jest łatwe, szczególnie, jeśli jest przestraszony i zapiera się łapami.

 

Właśnie dlatego, warto pomyśleć o transporterze umożliwiającym ściągnięcie całej górnej pokrywy. Wtedy weterynarze najczęściej nawet nie proszą o wyjęcie zwierzęcia. Badając kota w środku, zmniejszają jego stres oraz ryzyko ucieczki. Jeśli wyjątkowo obawiamy się tego drugiego, należy zaopatrzyć pupila w specjalne szelki i smycz.

 

Pierwsze badanie kota – jak przebiega?

 

Podczas pierwszej wizyty lekarz sprawdza dokładnie wygląd futra i stan skóry kota.  Kontroluje wagę zwierzęcia, uzębienie, uszy, łapy, oczy, serce, jama brzuszną i płuca. Mierzy temperaturę ciała.

 

W naszym gabinecie każdy nowy pacjent zostanie poproszony o próbki kału z trzech dni - zbadamy go pod kątem obecności pasożytów. To, że zwierzę było poprzednio odrobaczone w grupie innych, wcale nie musi znaczyć, że jest od pasożytów wolne. Dla nas jest to temat bardzo ważny, pozwala unikać sytuacji, gdy np. szczepimy zwierzę zarobaczone, osłabiając jednocześnie jego odporność. Przeczytaj więcej o tym, dlaczego badamy kał zwierząt?

 

Innym bardzo ważnym badaniem kota są testy fiv/felv, czyli na kocie wirusy - białaczkę i tzw. HIV kocie - bez tych testów żaden kot nie powinien być dołączany do stada.

 

O co może zapytać weterynarz podczas pierwszej wizyty?

 

Pierwsza wizyta u weterynarza to nie tylko badania palpacyjne, czy osłuchowe, ale także okazja do wypełnienia przez lekarza książeczki zdrowia zwierzęcia. To dobry moment na zadanie dodatkowych pytań dotyczących ogólnego samopoczucia zwierzęcia. Podczas pierwszej rozmowy weterynarz może spytać o:

  • kocią aktywność,
  • proporcje jedzenia i picia,
  • występowanie wymiotów,
  • regularność wypróżnień,
  • kaszel lub świszczący oddech,
  • pocieranie przez kota uszu lub oczu,
  • zauważone symptomy bólowe.

 

Pierwsza wizyta u weterynarza to również znakomita szansa na uzyskanie odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Można dowiedzieć się, jak prawidłowo żywić i pielęgnować zwierzę - jak dbać o kota wychodzącego, a jak o domowego. Poznać zakres obowiązkowych szczepień oraz zalecanych badań. Uzyskać wiedzę na temat najlepszych sposobów aktywności fizycznej pupila, a także poradzić się w kwestii preparatów przeciw pchłom, kleszczom itp.

 

Szukasz dobrego weterynarza dla kotów? Zapraszamy do naszych gabinetów! W swoim zespole posiadamy miłośników kotów, którzy kompleksowo zajmą się twoim mruczkiem i dopilnują, by wizyta była dla niego jak najmniej stresująca. Szczegóły naszej oferty znajdziesz tutaj – Leczenie kotów.

 

Zachęcamy także do skorzystania z naszych pozostałych poradników, stworzonych z myślą o właścicielach kotów:

GODZINY OTWARCIA GABINETU:

 

poniedziałek - piątek:

07:00-21:00

sobota

09:00-17:00

niedziela

09:00-15:00

PROJEKT I REALIZACJA SPECTRUM MARKETING | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023

POGOTOWIE WETERYNARYJNE 24/7
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

GABINET WETERYNARYJNY PLUTO
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

UMÓW WIZYTĘ