GABINET WETERYNARYJNY PLUTO UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

07 października 2022

Dlaczego badamy kał zwierząt?

Pobranie materiału do posiewu czy innego badania kału u zwierząt wcale nie jest skomplikowane. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach, by dostarczona do laboratorium próbka dała wiarygodny wynik. Wynik ten może pomóc znacząco w diagnostyce wielu chorób, m.in. pozwala poznać przyczynę dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Profilaktycznie zaleca się przeprowadzanie tego typu testów kontrolnych raz w roku, choć w uzasadnionych przypadkach warto robić to częściej. Kiedy należy poddać badaniu kał pupila? Jakie są najbardziej powszechne metody testowania? Jak prawidłowo przygotować materiał do badania? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej.

 

Kiedy należy zbadać kał zwierzęcia?

 

Analiza laboratoryjna kału profesjonalnie nazywana jest badaniem koproskopowym i pozwala uzyskać wiele cennych informacji dot. aktualnego stanu zdrowia pacjenta. Wskazań do obligatoryjnego przeprowadzenia takiego badania u zwierząt domowych jest kilka, w tym podejrzenie zakażenia groźnymi dla zdrowia pupili pasożytami wewnętrznymi. Tego typu nieinwazyjne testy są podstawą do postawienia trafnej diagnozy w przypadku niepokojących objawów u zwierząt typu wymioty, biegunka czy nagła utrata apetytu. Takie zachowanie może zwiastować wiele chorób wewnętrznych.

 

Wskazania do badania kału u zwierząt

 

Głównym powodem, dla którego lekarz weterynarii może zlecić badanie kału u zwierzęcia, jest podejrzenie zakażenia pasożytami wewnętrznymi. Z pozoru proste badanie pomaga wskazać obecność endopasożytów, które zagrażają nie tylko zdrowiu psów czy kotów, ale także ich właścicieli.

 

Tego typu diagnostykę przeprowadza się w przypadku zauważalnych zmian w funkcjonowaniu zwierząt, w tym w trakcie występowania takich objawów jak:

  • wymioty,
  • biegunki,
  • luźne stolce,
  • śluz lub krew w stolcu,
  • braku apetytu,
  • apatia,
  • nadmierne gazy i skurcze brzucha,
  • gorączka,
  • kaszel i katar,
  • utrata masy ciała przy zachowaniu apetytu.  

 

Analiza kału zwierzęcia wskazuje nie tylko obecność lub brak pasożytów, ale także dostarcza ogólnych informacji o funkcjonowaniu przewodu pokarmowego pupila i strawności zjadanych potraw. Czasami diagnostyka ta stosowana jest również w przypadku problemów ze strony układu… oddechowego. Poprawnie przeprowadzona może dostarczyć wielu informacji na temat innych toczących się w zwierzęcym organizmie procesów chorobowych, np. niewydolności trzustkichorób zakaźnychzaburzeń pracy wątrobychorób zapalnych jelit czy alergii. Większość gabinetów zleca badanie kału szczeniakom oraz zwierzętom, które odbywają pierwszą wizytę weterynaryjną.

 

Badanie kału u zwierząt pozwala na zdiagnozowanie rozmaitych chorób wewnętrznych

 

Jak przygotować materiał do badania?

 

Do laboratorium dostarczamy najczęściej 3 próbki kału zwierzęcego pobrane w 3 kolejnych dniach. Odstęp między następującymi po sobie poborami powinien wynosić minimum 18 godzin. Najstarsza dostarczona próbka może być uzyskana maksymalnie przed 7 dniami. W większości przypadków najbardziej wiarygodny jest jednak świeży materiał (np. w przypadku, gdy ma być on przetestowany pod względem obecności trofozoitów pierwotniaków Giardia sp. lub Tritrichomonas, trzeba oddać go niemal natychmiast, bo powinien być zbadany w ciągu 30 minut od pobrania).

 

Pobrana próbka powinna być mniej więcej wielkości orzecha laskowego. Najlepiej, jeśli pobrana jest z końcówki odchodów tj. ostatniego uformowanego odcinka kału. W próbce należy umieścić zarówno część zawierającą resztki pokarmowe, jak i widoczne domieszki typu śluz, krew itp.

 

Każda próbka powinna być przechowywana w osobnym, szczelnie zamkniętym pojemniczku. Ważne by nie miał on podłoża transportowego. Prócz zbiorniczków przeznaczonych stricte do przechowywania kału, można również użyć pojemników na mocz.

 

Każdy (osobno zapakowany) materiał należy opatrzyć datą i imieniem zwierzęcia, przechowywać go w lodówce w zamkniętym opakowaniu zbiorczym. Tu wyjątek stanowi próbka przeznaczona do testu na strawność.

 

Badanie kału kotów i psów - metody

Dokładna analiza kału może dostarczyć lekarzowi weterynarii wielu cennych informacji o stanie zdrowia psa czy kota. W zależności od towarzyszących objawów wykonuje się jedno z głównych badań, w tym:

  • Badanie mikroskopowe kału – pozwala skontrolować obecność niestrawionych elementów pokarmu. Często określane jest jako „badanie na strawność”. Dzięki niemu można wykryć między innymi włókna mięśniowe, tłuszcz i ziarna skrobi.
  • Badania makroskopowe – badanie materiału głównie pod względem jego kształtu, konsystencji, zapachu, koloru, obecności resztek pokarmowych i różnych domieszek. 
  • Badanie bakteriologiczne kału – jak sama nazwa wskazuje, badanie ma na celu wykazanie obecności bakterii w badanej próbce. Badanie zwane popularnie posiewem pozwala wykryć i zidentyfikować czynnik etiologiczny wywołujący infekcję przewodu pokarmowego.
  • Badanie biochemiczne kału – zlecane jest z reguły w dwóch przypadkach tj. podejrzenia ukrytego krwawienia w przewodzie pokarmowym (badanie na krew utajoną) oraz w celu kontroli wchłaniania składników odżywczych z przewodu pokarmowego (badanie elastazy trzustkowej).
  • Badanie parazytologiczne – wskazuje obecność jaj, oocyst, larw lub dorosłych osobników pasożytów wewnętrznych.
  • Badanie cytologiczne – analiza mikroskopowa pozwalająca ocenić poszczególne elementy komórkowe występujące w kale.

 

Nie od dziś wiadomo, że koty i psy mocno narażone są na zarażenie się pasożytami, zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Mogą nabyć je wskutek kontaktu z innymi zwierzętami, podczas polowań czy nawet picia wody z kałuży lub lizania trawnika. I choć odrobaczanie zwierząt to jedna z najbardziej znanych metod zapobiegania rozwojowi pasożytów wewnętrznych, to nie zawsze daje 100-procentową ochronę. Warto wiedzieć, że jaja i cysty pasożytów mogą nie być wrażliwe na ogólnodostępne leki odrobaczające.

 

Między innymi właśnie dlatego, warto raz na jakiś czas przebadać kał czworonożnego przyjaciela. Jedną z najczęściej stosowanych praktyk mających na celu wykrycie tego typu szkodników, są wspomniane badania parazytologiczne.

 

Do metod badań parazytologicznych zalicza się wspomniane makroskopowe i mikroskopowe badanie kału oraz:

  • rozmaz bezpośredni – metoda stosowana nawet na bardzo małych próbkach, umożliwiająca uwidocznienie żywych, ruchliwych trofozoitow pierwotniaków i oocyst Sarcosystis lub Cystoisospora,
  • metodę flotacyjną – analiza wykorzystująca odpowiednie roztwory w celu zapoczątkowania wypływu na powierzchnię oocyst, cyst lub jaj pasożytów,
  • metodę sedymentacyjną – metoda korzystająca z konkretnych roztworów powodujących opadanie na dno ciężkich jaj przywr i tasiemców szybciej niż większości zanieczyszczeń,
  • badanie kału na obecność giardii – analiza kału cechująca się wysoką dokładnością, dopuszcza wykrycie giardii, czyli pasożytów wywołujących u psów lambliozę,
  • test ELISA – test immunoenzymatyczny o wysokiej czułości pozwalający na postawienie trafnego rozpoznania giardiozy.

 

Jak często należy badać kał u zwierząt domowych?

 

Nie ma ustalonej reguły mówiącej, o tym, jak często powinno się wykonywać badania kału u zwierząt domowych. Częstotliwość tego typu diagnostyki uzależniona jest między innymi od wieku zwierzęcia. Szczeniaki warto badać często, gdyż są szczególnie narażone na inwazję pasożytów. Starsze osobniki powinno się kontrolować w ten sposób mniej więcej raz do roku, jednak w przypadku zwierząt zagrożonych dodatkowymi czynnikami predysponującymi, warto robić to częściej. Tego typu metodę należy każdorazowo wdrażać podczas adopcji zwierząt ze schroniska lub przygarnięcia ich prosto z ulicy.

 

Badanie kału u zwierząt pozwala kontrolować skuteczność odrobaczenia zwierzęcia, szczególnie po bliskim kontakcie z wieloma osobnikami jednocześnie. Warto pamiętać, że nawet teoretycznie odrobaczony pies czy kot pojawiający się w środowisku o wysokim zagrożeniu pasożytami również może się nimi zarazić.

 

Kał zwierząt zaleca się poddać odpowiednim badaniom także już po leczeniu związanym z obecnością pasożytów. Przyjmuje się, że czworonogi te wolne są od szkodników w chwili uzyskania 2 negatywnych wyników testu w miesięcznym odstępie. 

 

GODZINY OTWARCIA GABINETU:

 

poniedziałek - piątek:

07:00-21:00

sobota

09:00-17:00

niedziela

09:00-15:00

PROJEKT I REALIZACJA SPECTRUM MARKETING | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023

POGOTOWIE WETERYNARYJNE 24/7
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

GABINET WETERYNARYJNY PLUTO
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

UMÓW WIZYTĘ