GABINET WETERYNARYJNY PLUTO UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

Alergologia zwierzęca

 

DOG-TOREK - WETERYNARZ W PIEKARACH ŚLĄSKICH

ul. Jana Pawła II 59, 41-943 Piekary Śląskie

 

TELEFON: 604 915 797

 

Nie tylko ludzie mogą zmagać się z uciążliwymi objawami alergii – tego typu dolegliwości coraz częściej dotyczą także zwierząt domowych. Warto jednak zaznaczyć, że szybkie zdiagnozowanie czynnika uczulającego i wdrożenie odpowiedniej terapii odczulającej lub w niektórych przypadkach, wprowadzenie zmian w dotychczasowej diecie zwierzaka, są w stanie przywrócić komfort twojemu pupilowi.

Alergia u zwierząt, to nadwrażliwość na konkretne substancje pokarmowe lub te znajdujące się w naszym najbliższym otoczeniu, skutkująca wzmożoną reakcją organizmu. W zależności od stopnia nasilenia objawów może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie czworonoga. Podejrzewasz, że twój zwierzak jest uczulony? Zaobserwowałeś u niego niepokojące objawy? Skontaktuj się z nami! W naszym gabinecie weterynaryjnym Dog-torek w Piekarach Śląskich, Twoim pupilem zaopiekują się doświadczeni weterynarze, w tym alergolog zwierzęcy na Śląsku. Przeprowadzimy niezbędne badania w sposób całkowicie dla niego bezstresowy i precyzyjnie zdiagnozujemy źródło alergii.

 

Popularne objawy alergii u zwierząt
 

Alergie zwierząt domowych mają różne podłoże. Mogą wynikać np. z nadwrażliwości na konkretny pokarm, czy też substancje znajdujące się w domu lub poza nim. W związku z tym możemy zaobserwować rozmaite objawy. Wśród najczęstszych reakcji uczuleniowych u zwierząt wymienia się:

 

 • zmiany skórne (w takich przypadkach wymagana jest także konsultacja dermatologiczna)
 • świąd skóry
 • stany zapalne uszu lub łap
 • katar
 • kaszel
 • kichanie
 • zapalenie spojówek
 • duszności
 • wymioty
 • biegunki

 

Jeśli zaobserwowałeś u swojego pupila, któreś z wyżej wymienionych dolegliwości, konsultacja ze specjalistą z zakresu alergii zwierzęcych będzie najlepszym rozwiązaniem.

 

Rodzaje alergii zwierzęcych
 

Wśród czynników wywołujących alergie u zwierząt domowych możemy wyróżnić m.in. alergeny pokarmowe. Jeśli zauważyłeś, że po zjedzeniu konkretnej karmy u twojego pupila występują biegunka, wymioty lub problemy skórne, ich źródłem będzie najpewniej właśnie ten typ alergenów. Uczulenie mogą wywoływać nie tylko składniki pokarmowe, ale także rozmaite konserwanty czy chemia spożywcza dodawane przy produkcji produktów żywnościowych dla zwierząt. W przypadku podejrzenia alergii pokarmowej lekarz może zalecić wprowadzenie diety eliminacyjnej i karmienie pupila specjalną karmą hipoalergiczną przez ustalony czas.

 

Kolejną grupą alergenów powodujących dolegliwości u zwierząt domowych są alergeny roślinne. Podobnie, jak ludzie, tak i czworonogi mogą odczuwać dyskomfort po kontakcie z konkretnymi pyłkami roślin. W tym przypadku objawy mogą występować sezonowo lub całorocznie. Objawy w postaci zmian skórnych, kataru, kaszlu, zapalenia spojówek mogą oznaczać, że zwierzę jest uczulone na konkretny rodzaj pyłków.

 

Zdarza się, że reakcje uczuleniowe u zwierząt wywołują tzw. alergeny środowiskowe, czyli substancje, z którymi zwierzęta mają kontakt w domowym otoczeniu. Możemy zaliczyć do nich, przykładowo:

 

 • kurz
 • wełnę
 • sierść innych zwierząt
 • dym z papierosów
 • zarodniki pleśni
 • konkretny materiał
 • pierze w poduszkach i kołdrach
 • detergenty używane przez właściciela do sprzątania
   

Reakcje uczuleniowe u zwierząt na tego typu alergeny są podobne jak przy wspomnianych już wcześniej alergenach roślinnych. Zwierzę przez kontakt z konkretną substancją lub materiałem może zmagać się z objawami ze strony układu oddechowego, skórnymi czy zapaleniem spojówek. Warto także dodać, że alergia środowiskowa jest inaczej nazywana atopowym zapaleniem skóry.

 

Alergie u zwierząt mogą powodować także przyjmowane przez nie leki, preparaty czy wykorzystywane w codziennej pielęgnacji kosmetyki i szampony.

 

Profesjonalna diagnostyka alergii zwierząt domowych na Śląsku
 

Zakres badań alergicznych u danego zwierzęcia ustalany jest po rozmowie z właścicielem. Nasi weterynarze podczas wizyty zapytają cię o zaobserwowane u pupila reakcje, to, jak bardzo są nasilone i czy występują przez cały rok, czy może w konkretnych okresach. Następnie przeprowadzą badanie kliniczne czworonoga. Dopiero po uzyskaniu niezbędnych informacji, zlecą konkretne badania w celu ustalenia czynnika lub czynników alergizujących.

 

W naszym gabinecie zapewniamy kompleksową diagnostykę alergii u zwierząt. Korzystamy do tego z testów śródskórnych oraz badań z krwi pacjenta. Każde z nich przeprowadzane jest całkowicie bezboleśnie z ogromną troską o jak najlepsze samopoczucie Twojego pupila w trakcie badania.

ZADZWOŃ:

604 915 797

ODWIEDŹ:

UL. JANA PAWŁA II 59, PIEKARY ŚLĄSKIE

[sprawdź jak dojechać]

Masz pytanie? Skontaktuj się z Weterynarzem DOG-TOREK w Piekarach Śląskich:  osobiście, telefonicznie lub mailowo.

GODZINY OTWARCIA GABINETU:

 

poniedziałek - piątek:

07:00-21:00

sobota

09:00-17:00

niedziela

09:00-15:00

PROJEKT I REALIZACJA SPECTRUM MARKETING | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023

POGOTOWIE WETERYNARYJNE 24/7
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

GABINET WETERYNARYJNY PLUTO
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

UMÓW WIZYTĘ