GABINET WETERYNARYJNY PLUTO UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

Endokrynologia zwierzęca

 

DOG-TOREK - WETERYNARZ W PIEKARACH ŚLĄSKICH

ul. Jana Pawła II 59, 41-943 Piekary Śląskie

 

TELEFON: 604 915 797

 

Choroby o podłożu hormonalnym u zwierząt mogą prowadzić do szeregu uciążliwych dolegliwości i uszkodzeń innych narządów, np. wątroby, nerek czy serca. Mogą być także źródłem problemów z układem moczowym czy też chorób uszu i skóry. Choroby endokrynologiczne są związane z zaburzeniami funkcjonowania gruczołów wydzielania wewnętrznego – to właśnie one są odpowiedzialne za wydzielanie oraz produkcję poszczególnych hormonów. W naszym gabinecie weterynaryjnym Dog-torek w Piekarach Śląskich sprawnie diagnozujemy schorzenia endokrynologiczne i dobieramy leczenie najlepsze dla konkretnego pacjenta.

Do grupy schorzeń endokrynologicznych możemy zaliczyć cukrzycę, a także nadczynność lub niedoczynność takich narządów jak tarczyca, przysadka mózgowa, jądra, jajniki, trzustka, przytarczyce i nadnercza.

 

Endokrynologia zwierząt na Śląsku - kiedy zgłosić się na wizytę?
 

Zaburzenia hormonalne u zwierząt mogą objawiać się m.in.:

 

  • problemami skórnymi,
  • nadaktywnością lub wręcz przeciwnie – osowiałością,
  • zmianą wagi – otyłością, chudnięciem,
  • bólem przy oddawaniu moczu lub kału,
  • większym pragnieniem,
  • obwisłym brzuchem,
  • zmianą w zachowaniu – np. złośliwością lub agresją,
  • infekcjami dróg moczowych,
  • częstszym oddawaniem moczu.

 

Pamiętaj jednak, że schorzenia endokrynologiczne nie zawsze muszą dawać typowe objawy. Zauważyłeś zmianę w wyglądzie zwierzaka? Twój pupil zaczął zachowywać się inaczej? Każdy niepokojący symptom warto sprawdzić na wczesnym etapie, by w razie potrzeby wdrożyć jak najszybciej właściwe leczenie.

 

Choroby endokrynologiczne u zwierząt
 

W naszych gabinetach diagnozujemy (przy pomocy badań obrazowych i laboratoryjnych) i leczymy rozmaite schorzenia endokrynologiczne u zwierząt. Zapewniamy kompleksową pomoc specjalistów, którzy zaopiekują się twoim pupilem, najlepiej jak tylko potrafią – ograniczając jego stres związany z wizytą do minimum.

 

Do jednych z najczęstszych chorób endokrynologicznych możemy zaliczyć nadczynność tarczycy u zwierząt. Jest szczególnie popularna wśród kotów. Może objawiać się m.in. wymiotami, biegunką, większym pragnieniem, zmatowieniem sierści, spadkiem wagi, a w niektórych przypadkach także agresją. Tego typu schorzenie najczęściej występuje u kotów w średnim wieku (powyżej 10 roku życia). Pacjenta leczy się za pomocą specjalnych leków, które regulują poziom hormonów tarczycy, blokując ich produkcję. W razie potrzeby przeprowadza się zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu tarczycy.

 

Kolejnym, często występującym schorzeniem endokrynologicznym, jest niedoczynność tarczycy u zwierząt – najczęściej pojawia się u starszych psów. Z reguły objawia się problemami skórnymi. Można zaliczyć do nich m.in. wyłysienia, infekcje skórne, łuszczenie się naskórka, suchą skórę i przebarwienia. Symptomami takiego schorzenia mogą być również osłabienie, apatia, tycie, porażenie krtani czy zaburzenie koordynacji ruchowej. W przypadku niedoczynności tarczycy zwierzę leczy się farmakologicznie suplementami hormonów tarczycy.

 

Zespół Cushinga, inaczej nadczynność kory nadnerczy, to przewlekłe schorzenie endokrynologiczne częściej występujące u psów. Można wyróżnić jego trzy rodzaje – nadnerczowy, przysadkowy i jatrogenny zespół Cushinga. W tym przypadku do najczęstszych objawów zalicza się m.in. wyłysienia, zaskórniki, większe pragnienie i apetyt, sztywność kończyn, duszności, częstsze oddawanie moczu i osłabienie. Schorzenie może być leczone farmakologicznie lub chirurgicznie.

 

W naszym gabinecie pomagamy także pacjentom z chorobą Addisonaniedoczynnością kory nadnerczy. Schorzenie to może objawiać się m.in. wymiotami, ogólnym osłabieniem, omdleniami, niską temperaturą ciała, depresją, odwodnieniem, bólami jamy brzusznej i niskim ciśnieniem. Warto podkreślić, że zdiagnozowanie tej choroby może być w niektórych przypadkach utrudnione. Jej symptomy są mało charakterystyczne – podobne objawy dają także inne choroby. Na dodatek mogą występować dni, w których nie właściciel nie zaobserwuje żadnych niepokojących objawów, co może sprawić, że nie skonsultuje się w odpowiednim czasie z weterynarzem. A w tym przypadku szybka diagnoza jest niezwykle istotna. Co więcej, niektóre symptomy mogą uwidocznić się, dopiero gdy zwierzę znajdzie się w stresującej sytuacji.

 

Leczenie cukrzycy u kota lub psa na Śląsku

 

Prowadzimy także pacjentów cukrzycowych. Na cukrzycę często zapadają koty i psy zmagające się z otyłością. W przypadku psów to schorzenie najczęściej dotyka zwierząt w średnim i starszym wieku. Na dodatek większe ryzyko zachorowania występuje u suk, które nie zostały wysterylizowane. Jeśli chodzi o koty, cukrzyca częściej występuje u zwierzaków po 6 roku życia. Do alarmujących symptomów cukrzycy możemy zaliczyć m.in. chudnięcie, częste infekcje, większy apetyt i pragnienie, problemy ze wzrokiem (np. zaćma), brak chęci do aktywności i zwiększone wydalanie moczu. Leczenie cukrzycy często trwa przez całe życie zwierzaka, a jego głównymi elementami są regularne zastrzyki z insuliny, aktywność fizyczna oraz właściwa dieta.

ZADZWOŃ:

604 915 797

ODWIEDŹ:

UL. JANA PAWŁA II 59, PIEKARY ŚLĄSKIE

[sprawdź jak dojechać]

Masz pytanie? Skontaktuj się z Weterynarzem DOG-TOREK w Piekarach Śląskich:  osobiście, telefonicznie lub mailowo.

GODZINY OTWARCIA GABINETU:

 

poniedziałek - piątek:

07:00-21:00

sobota

09:00-17:00

niedziela

09:00-15:00

PROJEKT I REALIZACJA SPECTRUM MARKETING | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023

POGOTOWIE WETERYNARYJNE 24/7
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

GABINET WETERYNARYJNY PLUTO
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

UMÓW WIZYTĘ