GABINET WETERYNARYJNY PLUTO UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW
ul. Jana Pawła II 59, 41-943 Piekary Śląskie
Choroby o podłożu hormonalnym u zwierząt mogą prowadzić do szeregu uciążliwych dolegliwości i uszkodzeń innych narządów, np. wątroby, nerek czy serca. Mogą być także źródłem problemów z układem moczowym czy też chorób uszu i skóry. Choroby endokrynologiczne są związane z zaburzeniami funkcjonowania gruczołów wydzielania wewnętrznego – to właśnie one są odpowiedzialne za wydzielanie oraz produkcję poszczególnych hormonów. W naszym gabinecie weterynaryjnym Dog-torek w Piekarach Śląskich sprawnie diagnozujemy schorzenia endokrynologiczne i dobieramy leczenie najlepsze dla konkretnego pacjenta.
Do grupy schorzeń endokrynologicznych możemy zaliczyć cukrzycę, a także nadczynność lub niedoczynność takich narządów jak tarczyca, przysadka mózgowa, jądra, jajniki, trzustka, przytarczyce i nadnercza.
Zaburzenia hormonalne u zwierząt mogą objawiać się m.in.:
Pamiętaj jednak, że schorzenia endokrynologiczne nie zawsze muszą dawać typowe objawy. Zauważyłeś zmianę w wyglądzie zwierzaka? Twój pupil zaczął zachowywać się inaczej? Każdy niepokojący symptom warto sprawdzić na wczesnym etapie, by w razie potrzeby wdrożyć jak najszybciej właściwe leczenie.
W naszych gabinetach diagnozujemy (przy pomocy badań obrazowych i laboratoryjnych) i leczymy rozmaite schorzenia endokrynologiczne u zwierząt. Zapewniamy kompleksową pomoc specjalistów, którzy zaopiekują się twoim pupilem, najlepiej jak tylko potrafią – ograniczając jego stres związany z wizytą do minimum.
Do jednych z najczęstszych chorób endokrynologicznych możemy zaliczyć nadczynność tarczycy u zwierząt. Jest szczególnie popularna wśród kotów. Może objawiać się m.in. wymiotami, biegunką, większym pragnieniem, zmatowieniem sierści, spadkiem wagi, a w niektórych przypadkach także agresją. Tego typu schorzenie najczęściej występuje u kotów w średnim wieku (powyżej 10 roku życia). Pacjenta leczy się za pomocą specjalnych leków, które regulują poziom hormonów tarczycy, blokując ich produkcję. W razie potrzeby przeprowadza się zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu tarczycy.
Kolejnym, często występującym schorzeniem endokrynologicznym, jest niedoczynność tarczycy u zwierząt – najczęściej pojawia się u starszych psów. Z reguły objawia się problemami skórnymi. Można zaliczyć do nich m.in. wyłysienia, infekcje skórne, łuszczenie się naskórka, suchą skórę i przebarwienia. Symptomami takiego schorzenia mogą być również osłabienie, apatia, tycie, porażenie krtani czy zaburzenie koordynacji ruchowej. W przypadku niedoczynności tarczycy zwierzę leczy się farmakologicznie suplementami hormonów tarczycy.
Zespół Cushinga, inaczej nadczynność kory nadnerczy, to przewlekłe schorzenie endokrynologiczne częściej występujące u psów. Można wyróżnić jego trzy rodzaje – nadnerczowy, przysadkowy i jatrogenny zespół Cushinga. W tym przypadku do najczęstszych objawów zalicza się m.in. wyłysienia, zaskórniki, większe pragnienie i apetyt, sztywność kończyn, duszności, częstsze oddawanie moczu i osłabienie. Schorzenie może być leczone farmakologicznie lub chirurgicznie.
W naszym gabinecie pomagamy także pacjentom z chorobą Addisona – niedoczynnością kory nadnerczy. Schorzenie to może objawiać się m.in. wymiotami, ogólnym osłabieniem, omdleniami, niską temperaturą ciała, depresją, odwodnieniem, bólami jamy brzusznej i niskim ciśnieniem. Warto podkreślić, że zdiagnozowanie tej choroby może być w niektórych przypadkach utrudnione. Jej symptomy są mało charakterystyczne – podobne objawy dają także inne choroby. Na dodatek mogą występować dni, w których nie właściciel nie zaobserwuje żadnych niepokojących objawów, co może sprawić, że nie skonsultuje się w odpowiednim czasie z weterynarzem. A w tym przypadku szybka diagnoza jest niezwykle istotna. Co więcej, niektóre symptomy mogą uwidocznić się, dopiero gdy zwierzę znajdzie się w stresującej sytuacji.
Prowadzimy także pacjentów cukrzycowych. Na cukrzycę często zapadają koty i psy zmagające się z otyłością. W przypadku psów to schorzenie najczęściej dotyka zwierząt w średnim i starszym wieku. Na dodatek większe ryzyko zachorowania występuje u suk, które nie zostały wysterylizowane. Jeśli chodzi o koty, cukrzyca częściej występuje u zwierzaków po 6 roku życia. Do alarmujących symptomów cukrzycy możemy zaliczyć m.in. chudnięcie, częste infekcje, większy apetyt i pragnienie, problemy ze wzrokiem (np. zaćma), brak chęci do aktywności i zwiększone wydalanie moczu. Leczenie cukrzycy często trwa przez całe życie zwierzaka, a jego głównymi elementami są regularne zastrzyki z insuliny, aktywność fizyczna oraz właściwa dieta.
GODZINY OTWARCIA GABINETU:
poniedziałek - piątek: |
07:00-21:00 |
sobota |
09:00-17:00 |
niedziela |
09:00-15:00 |
PROJEKT I REALIZACJA SPECTRUM MARKETING | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023
POGOTOWIE WETERYNARYJNE 24/7
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW
GABINET WETERYNARYJNY PLUTO
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW