GABINET WETERYNARYJNY PLUTO UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

09 września 2022

Jak dbać o kota wychodzącego?

Jedni twierdzą, że niczym nieograniczona przestrzeń i codzienna aktywność w terenie, to kocia natura. Inni uważają, że koty domowe z racji nazwy i usposobienia w praktyce nie powinny być wypuszczane na samodzielne wędrówki. Jeśli akurat zastanawiasz, się czy pozwolić pupilowi na swobodne spacery po okolicy, przeczytaj najpierw poniższy artykuł. Przedstawiamy największe zagrożenia dla kotów wychodzących. Podpowiadamy, jak dbać o takie zwierzęta, czym je karmić i jakie środki kociej ochrony stosować.

 

Opieka nad kotem wychodzącym na dwór

 

Niezależnie od tego, czy pozwalasz kotu wychodzić jedynie na taras, do ogrodu czy poza ogrodzenie, zawsze należy przyjąć wszystkie możliwe środki ochrony i pielęgnacji. Koty wychodzące narażone są na wiele czynników zewnętrznych. Nie tylko atmosferycznych, ale również ze strony innych zwierząt, pasożytów, a nawet ludzi. Właśnie dlatego, powinny być maksymalnie chronione. Jednocześnie wymagają specjalnej diety, która da im siłę i energię.

 

Czym karmić kota wychodzącego?

 

Koty wychodzące zażywają o wiele więcej ruchu niż domowe. Częściej się wspinają, polują i skaczą. Czasami atakują, a innym razem zmuszone są do ucieczki. Zazwyczaj pokonują spore odległości, więc spalają o wiele więcej kalorii niż skłonne do leniuchowania kanapowce. Właśnie dlatego, potrzebują o wiele więcej siły. A tę może dostarczyć im odpowiednia dieta. Bogata w tłuszcze i białka, składająca się w około 85% z mięsa i zaledwie 5% dodatków roślinnych, jest w stanie dostarczyć kotu wychodzącemu odpowiedniej dawki energii.

 

Tu doskonale sprawdzi się karma przygotowywana specjalnie dla kotów wychodzących lub aktywnych. Wzbogacona o odpowiednie witaminy i składniki odżywcze, zapewni zwierzęciu nie tylko smaczny posiłek, ale także odporność i witalność. Zawarte w takim pożywieniu komponenty ochronią też koci układ sercowo-naczyniowy i trawienny.

 

Przeczytaj, jak powinna wyglądać dieta kota.

 

Kot wychodzący – zagrożenia

 

Wypuszczając zwierzę na dwór, trzeba liczyć się z tym, że czeka tam na nie mnóstwo zagrożeń. Kot wychodzący narażony jest nie tylko na wypadki komunikacyjne, ale także zatrucia, choroby zakaźne i inwazje pasożytów. Do tego dochodzi ryzyko zranienia przez inne koty lub zwierzęta (psy, kuny, lisy, drapieżne i łowne ptaki), a w przypadku niekastrowanych kotek również możliwość zajścia w ciążę.

 

Te ciekawskie zwierzęta naturalnie podążają za instynktem, a ten może zaprowadzić je w najmniej oczywiste miejsca. Niezauważone mogą zostać przez przypadek zamknięte w garażu, piwnicy czy warsztacie. Pozbawione dostępu do wody i pożywienia narażone są w ten sposób na zaburzenia czynności wątroby. Niestety koty, szczególnie rasowe i najbardziej ufne, narażone są również na kradzieże.

 

I o ile, zwierzaki te uchodzą za świetnych biegaczy i potrafią się naprawdę wysoko wspinać, zdarza się, że utkną zbyt wysoko na drzewie. Pozbawione możliwości zejścia na ziemię, tkwią tam niejednokrotnie kilka dni, aż ktoś w ogóle je zauważy. Przerażone, zziębnięte i głodne trafiają zazwyczaj do właściciela lub w przypadku braku możliwości jego identyfikacji, do schroniska dla zwierząt.

 

Jeśli Twój kot wychodzi na dwór, warto stosować specjalną dietę i odpowiednie środki ochrony

 

Jakie choroby zagrażają zdrowiu kota wychodzącego?

 

Nie pomyli się ten, kto powie, że jednym z największych niebezpieczeństw dla kotów uwielbiających zewnętrzną aktywność, są wirusowe choroby zakaźne. Tu wymienić należy, chociażby:

  • FIV – kocie AIDS, czyli wirus nabytego niedoboru immunologicznego kotów,
  • FeLV – białaczka kotów,
  • FIP – zakaźne zapalenie otrzewnej,
  • FPV – koci tyfus, tj. panleukopenia kotów,
  • koci katar,
  • wścieklizna.

Do tego dochodzą także choroby odkleszczowe takie jak babeszjoza, borelioza, anaplazmoza, mycoplasma. I choć na wiele z wymienionych schorzeń można kota zaszczepić, to nawet wtedy nie zapewnimy mu 100% ochrony przed zachorowaniem. Dowiedz się, jak chronić zwierzęta przed kleszczami.

 

Koty wędrujące bardzo często trafiają do gabinetów weterynaryjnych z ropniamizarobaczeniem i ektopasożytami. Wychodzące koty mające kontakt z innymi zwierzętami narażone są także na grzybicę oraz wspomniane zatrucia. Wywołane najczęściej spożyciem szkodliwych substancji pozostawionych w piwnicach, magazynach i klatkach schodowych są realnym zagrożeniem dla życia czworonożnych pupili. Warto zaznaczyć, że koty są w stanie zjeść nie tylko trutkę na gryzonie, ale także tą skierowaną przeciw ślimakom czy owadom. Dla kotów równie niebezpieczne mogą okazać się chemiczne środki ochrony roślin

 

Jak często odrobaczać kota wychodzącego?

 

Prócz wspomnianych szczepień ochronnych, należy wdrożyć także regularną profilaktykę przeciwpasożytniczą. Tu zawsze warto działać na dwóch płaszczyznach – w zakresie zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych. Kotom wychodzącym należy podawać raz na 3 miesiące specjalną tabletkę odrobaczającą. Chcąc chronić zwierzę przed czynnikami zewnętrznymi, warto wybrać specjalną obrożę lub zaaplikować krople na karku. Aplikację trzeba powtarzać w określonym czasie, natomiast obrożę wymieniać co kilka miesięcy. W przypadku obroży należy wybrać tę, która jest samorozpinająca się. Dzięki temu kot, który zahaczy o przeszkodę (gałąź, przęsło ogrodzeniowe itp.), łatwo się uwolni.

 

Przeczytaj więcej o profilaktyce zwierząt i dowiedz się, dlaczego należy regularnie badać krew zwierząt.

 

Zabezpieczenia dla kotów wychodzących

 

Weterynarze są zgodni – jedną z podstawowych form ochronnych kota wychodzącego jest sterylizacja. Zarówno w przypadku kocurów, jak i samic. W dużej mierze chodzi tu o kwestię rozmnażania się kotów bezdomnych. Brak instynktu rozpłodowego zabezpiecza też kota przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (np. wspomniane kocie AIDS). W przypadku samców kastracja zabezpiecza również przed… konfliktami z innymi kocurami.

 

Jeśli twój kot lubi długie wędrówki lub obawiasz się jego zaginięcia, zachęcamy do skorzystania z naszej usługi chipowania zwierząt. Dzięki wprowadzeniu danych do bazy, szybko zlokalizujesz swojego pupila, a jednocześnie nie ograniczysz jego aktywności na zewnątrz. Tradycjonaliści mogą zainwestować w klasyczną adresówkę, którą dołącza się do obróżki. Umieszczone na niej imię pupila i numer telefonu do właściciela wystarczą, by znalazca mógł łatwo nawiązać kontakt. Alternatywą jest zakup lokalizatora dla zwierząt. Metoda bardziej nowoczesna w postaci obroży z nadajnikiem sprawdzi się u zwierząt, które nie oddalają się zbytnio od domu lub… lubią chować się po zmroku w zakamarkach ogrodu.

 

Które koty nie lubią wychodzić z domu?

 

Podobnie jak ludzie, także i koty mają swoje życiowe zasady. I, mimo że popularne powiedzenie, mówi, że zwierzęta te „zawsze chadzają własnymi ścieżkami”, nie wszystkie skłonne są do częstego opuszczania domu. Przykładowo, jeśli masz w domu kota rasy ragdooll, europejskiego, brytyjskiego krótkowłosego, persa lub maine coona, nie spodziewaj się ich dalekich wędrówek i wysokiej aktywności w terenie. Należą one do ras kotów, które bardziej od spędzania czasu w terenie wolą… niczym niezachwiany stoicki spokój w domowym zaciszu.

 

GODZINY OTWARCIA GABINETU:

 

poniedziałek - piątek:

07:00-21:00

sobota

09:00-17:00

niedziela

09:00-15:00

PROJEKT I REALIZACJA SPECTRUM MARKETING | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023

POGOTOWIE WETERYNARYJNE 24/7
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

GABINET WETERYNARYJNY PLUTO
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

UMÓW WIZYTĘ