GABINET WETERYNARYJNY PLUTO UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

13 grudnia 2023

Jak chronić zwierzęta przed kleszczami?

Przy obecnie panujących warunkach pogodowych kleszcze mogą być aktywne w zasadzie przez cały rok. Wystarczy temperatura wyższa niż 5 °C, by nasz pupil przyniósł do domu nieproszonego gościa. Ukąszenie kleszcza może wywoływać wiele chorób – również takich, które zagrażają życiu zwierzaka. Jesteś właścicielem psa lub kota? Sprawdź, jak zabezpieczyć swojego pupila przed kleszczami.

 

Ukąszenie psa lub kota przez kleszcza

 

Wysoka wilgotność wraz z dodatnią temperaturą sprzyjają namnażaniu się kleszczy – szczególnie wczesną wiosną i jesienią. Na ugryzienie przez insekta narażone są przede wszystkim psy i wychodzące koty. Mimo że zwierzęta z reguły są czujne i wrażliwe na każdy ruch w trawie, nie są w stanie wytropić tych malutkich pajęczaków. Kleszcze ukrywają się w trawach i zaroślach, czekając na dogodną sytuację. Następnie pozwalają zgarnąć się z trawy i szukają miejsca na ciele żywiciela, z którego rozpoczynają żerowanie. Insekty dostają się na skórę zwierzęcia i zakotwiczają swe odnóża na jej powierzchni. Ślina pajęczaków zawiera środek znieczulający, dlatego zwierzak nie czuje ukłucia. Co istotne, kleszcz może przekazywać niebezpieczne drobnoustroje, zagrażające zdrowiu, a nawet życiu pupila.

 

Kleszcze u zwierząt – jakie niosą zagrożenia?

 

Kleszcze przenoszą rozmaite choroby, które groźne są nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt. A warto podkreślić, że to zwierzaki są z reguły bardziej narażone na ukąszenie. Boreliozaanaplazmozababeszjozariketsjozahemobartinellozabartonelozaerlichioza to dla czworonogów niezwykle niebezpieczne, a zarazem podstępne schorzenia. Najczęściej występująca, borelioza, jest trudna do zdiagnozowania, szczególnie w przypadku kotów – mogą przechodzić ją bezobjawowo. Z kolei psy są szczególnie narażone na odkleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowych. Choroba może mieć ostry przebieg i zagrażać życiu zwierzęcia.

 

Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące objawy schorzeń przenoszonych przez kleszcze:

  • wysoka gorączka,
  • nadmierna senność,
  • apatia lub agresja,
  • osłabienie organizmu,
  • brak apetytu,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • ropne zapalenie oczu,
  • ciemny kolor moczu,
  • krwawienie z nosa, krwiomocz.

 

Jeśli zauważysz takie symptomy, koniecznie zgłoś się ze zwierzakiem do kliniki weterynaryjnej. Tylko szybka i zdecydowana reakcja może zapobiec dalszemu rozwojowi choroby wywołanej ukąszeniem kleszcza. Weterynarz zbada twojego zwierzaka, wykona odpowiednie testy i wdroży właściwe leczenie.

 

Jak rozpoznać, że zwierzę ma kleszcza?

 

Większość futrzaków uwielbia zabawy w wysokiej trawie lub krzakach. Po każdym wyjściu pupila na dwór należy sprawdzić jego sierść, by upewnić się, czy nie ma na sobie żadnych kleszczy. Insekty zazwyczaj wybierają miejsca ciemne i wilgotne – lokują się na przednich łapachszyipysku, pod ogonem lub za uszami. Pamiętajmy, że w przypadku gęstej sierści, pasożyt może osiąść nawet na powiece. Dlatego warto przejrzeć całe ciało i wszystkie fałdy skórne, w poszukiwaniu małych grudek lub czegoś w rodzaju krostek. Zaraz po ugryzieniu insekty są wielkości ziarenka sezamu, dopiero po spożyciu krwi stają się większe.

 

Co zrobić, gdy pies lub kot ma kleszcza?

 

Zwierzęta mogą zostać pogryzione nie tylko w lesie. Równie niebezpieczne pod tym względem są parki, łąki, pola i przydomowe ogródki. Uczepione trawy i liści kleszcze cierpliwie czekają na swoją ofiarę. Co zatem należy zrobić, gdy zauważymy kleszcza na sierści psa lub kota? Przede wszystkim musimy natychmiastowo zareagować. Jeśli sami zdecydujemy się na wyciągniecie pasożyta, powinniśmy przestrzegać kilku zasad.

  • Kleszcza nie należy smarować maścią, tłuszczem, alkoholem – takie zabiegi niosą ze sobą ryzyko zwrócenia treści prosto do krwiobiegu zwierzęcia.
  • Pasożyta chwytamy pęsetą lub przeznaczonym do tego lassem i delikatnie wyjmujemy ruchem obrotowym.
  • Po usunięciu kleszcza dezynfekujemy miejsce środkiem odkażającym.
  • Przez następne dni bacznie obserwujemy nasze zwierzę pod kątem występowania niepokojących objawów.

 

Jeśli nie chcesz samodzielnie usunąć kleszcza, konieczna będzie szybka wizyta u weterynarza. Doświadczony specjalista, dysponujący profesjonalnym sprzętem, wykona taki zabieg sprawnie i bezboleśnie. Co więcej, może także zlecić dodatkowe badania i obserwacje na wypadek wystąpienia ewentualnej choroby powstałej wskutek ukąszenia.

Na rynku dostępnych jest wiele metod ochrony zwierząt przed kleszczami - poniżej znajdziesz najpopularniejsze

Jak zabezpieczyć psa lub kota przed kleszczami?

 

Aby uchronić psa lub kota przed kleszczami, niezwykle istotna jest profilaktyka. Na rynku znajdziemy wiele produktów, dzięki którym zminimalizujemy ryzyko ukąszenia. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Obroże owadobójcze – jeden z najpopularniejszych i najbardziej komfortowych sposobów zapobiegania ukąszeniom kleszczy. Substancja, która jest w nich zawarta, skutecznie odstrasza wszelkie pasożyty. Główną zaletą zastosowania obroży jest jej długotrwałe działanie – nawet do 8 miesięcy. Warto jednak podkreślić, że aby obroża zachowała swoją skuteczność, zwierzak powinien nosić ją przez cały czas, nawet gdy przebywa w domu.
  • Spray na kleszcze – w sprzedaży znajdziemy także aerozole przeznaczone zarówno do spryskiwania sierści zwierzaka, jak i budy czy legowiska. Doskonale radzą sobie z pasożytami i powstrzymują ich rozmnażanie. Jednak dla skutecznego działania takich preparatów, nie należy myć zwierzaka bezpośrednio przed aplikacją środka oraz kilka dni po niej.
  • Tabletki na kleszcze – to nowoczesna forma ochrony zwierząt domowych. Regularne podawanie tabletek smakowych zabezpiecza je przed kleszczami, uwalniając do krwiobiegu substancje ochronne. Ich zaletą jest wysoka skuteczność – pasożyt po wkłuciu się w skórę, obumiera w bardzo krótkim czasie. Warto jednak mieć świadomość, że podawanie tabletek może być w przypadku niektórych zwierząt utrudnione.
  • Krople do aplikacji na skórę – są bardzo wygodnym sposobem na walkę z kleszczami. Kilka kropel aplikuje się na skórę karku i wzdłuż grzbietu czworonoga. Mimo że podajemy je miejscowo, ich działanie chroni całą powierzchnię skóry zwierzęcia. W tym przypadku, podobnie jak ze środkami w sprayu, nie należy myć pupila przed ich nałożeniem i kilka dni po aplikacji.
  • Regularna pielęgnacja ogrodu – jeśli posiadasz ogródek przydomowy, regularnie sprawdzaj miejsca, w których mogą pojawić się kleszcze. Systematyczne przycinanie koron drzew, krzaków, koszenie trawy minimalizuje ryzyko ich występowania. Warto także zaopatrzyć się w specjalne preparaty bezpieczne dla zwierząt i środowiska, które skutecznie zwalczają kleszcze.

 

Podejrzewasz, że twój pupil ma kleszcza? Potrzebujesz porady w zakresie zabezpieczenia zwierzaka przed kleszczami? Na konsultację i zabieg usunięcia kleszcza u czworonoga zapraszamy do gabinetów Pluto (Radzionków) lub Dog-torek (Piekary Śląskie). Zachęcamy także do odwiedzenia naszego sklepu zoologicznego – oferujemy sprawdzone preparaty przeciwkleszczowe znanych producentów. Służymy pomocą w wyborze produktów oraz udzielamy cennych porad z zakresu ochrony przed insektami. Sprawdź już dziś naszą ofertę profilaktyki zwierzęcej – zapraszamy do kontaktu!

GODZINY OTWARCIA GABINETU:

 

poniedziałek - piątek:

07:00-21:00

sobota

09:00-17:00

niedziela

09:00-15:00

PROJEKT I REALIZACJA SPECTRUM MARKETING | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023

POGOTOWIE WETERYNARYJNE 24/7
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

GABINET WETERYNARYJNY PLUTO
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

UMÓW WIZYTĘ