GABINET WETERYNARYJNY PLUTO UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

03 listopada 2023

Na co latem są narażone zwierzęta domowe?

Lato przynosi ze sobą nie tylko ciepłe dni i długie, słoneczne popołudnia, ale również szereg wyzwań dla naszych ukochanych zwierząt domowych. Wysokie temperatury, intensywne promieniowanie słoneczne czy choćby drobne insekty mogą stanowić poważne zagrożenie dla ich zdrowia. Jak możemy pomóc naszym małym przyjaciołom przetrwać te trudności? Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się więcej i zapewnić swojemu pupilowi bezpieczeństwo podczas tego okresu.

 

Zwierzęta w okresie letnim – czas słońca i zagrożeń

 

Lato w Polsce to czas, który zwierzęta domowe zwykle uwielbiają – długie dni, wyższe temperatury i mnóstwo okazji do zabawy na świeżym powietrzu. W tym okresie średnia temperatura w naszym kraju wynosi około 20-25oC, a sezon ten trwa od czerwca do września, dając nam cztery miesiące długich dni i krótkich nocy.

 

Jednak pomimo atrakcji, które przynosi ze sobą okres letni, istnieją również potencjalne zagrożenia dla naszych czworonożnych przyjaciół. Wysokie temperatury, intensywne promieniowanie słoneczne, odwodnienie, a także różne gatunki insektów mogą stanowić zagrożenie dla ich zdrowia, a w skrajnych przypadkach – nawet życia. Dlatego tak bardzo istotne jest, aby każdy właściciel zwierzęcia domowego był świadomy potencjalnych niebezpieczeństw, które niesie ze sobą lato i wiedział, jak im zaradzić. W dalszej części naszego poradnika tłumaczymy, na które spośród nich musimy być najbardziej wyczuleni. I pamiętajmy – w kwestii ochrony nasi pupile polegają na nasufając, że zapewnimy im bezpieczeństwo.

 

Upały a zwierzęta domowe – ryzyko przegrzania i odwodnienia rośnie

 

Wysokie letnie temperatury mogą stanowić nie lada wyzwanie dla naszych pupili. Przy wartościach przekraczających 22oC psy, koty i inne zwierzęta domowe mogą zacząć odczuwać dyskomfort. Wraz z kolejnymi wzrostami na termometrze nasze zwierzęta stają przed ryzykiem poważnych problemów zdrowotnych, takich jak przegrzanie czy odwodnienie, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do groźnego dla życia udaru cieplnego.

 

Jesteś właścicielem psa? Sprawdź, jak dbać o psa w czasie upałów.

 

Podobnie jak my, także i zwierzęta domowe potrzebują więcej płynów w upalne dni. Dlatego pierwszym krokiem do zapewnienia komfortu i zdrowia naszym czworonogom będzie zapewnienie im stałego dostępu do świeżej wody. Równie ważne jest unikanie długich spacerów w godzinach szczytowego nasłonecznienia, zazwyczaj między 10:00 a 16:00. Zalecamy, by organizować spacery w chłodniejszych porach dnia, takich jak wczesne poranki czy późne popołudnia.

 

Jeżeli nasze zwierzęta spędzają dużo czasu na zewnątrz, konieczne jest zapewnienie im schronienia przed słońcem. Cień jest niezbędny do schłodzenia i ochrony przed intensywnym promieniowaniem UV. W domu zadbajmy o to, aby nasze zwierzęta miały dostęp do chłodniejszych pomieszczeń. W trosce o bezpieczeństwo naszych pupili, obserwujmy ich zachowanie i reagujmy na ewentualne zmiany, które mogą świadczyć o dyskomforcie związanym z upałem. W przypadku niepokojących objawów należy skontaktować się z zaufanym gabinetem weterynaryjnym.

Wysokie temperatury mogą być niebezpieczne dla zwierząt domowych

Insekty zagrażające zwierzętom w okresie letnim

 

Zagrożenia związane z insektami to istotne wyzwanie, z którym muszą się mierzyć również zwierzęta domowe, szczególnie w okresie letnim. Najczęstsze problemy zdrowotne, z jakimi możemy się wtedy spotkać, obejmują reakcje alergiczne, zapalenia skóry i choroby przenoszone przez te drobne stworzenia, spośród których wiele niesie poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia.

 

Najważniejszymi insektami, które mogą stanowić zagrożenie dla zwierząt domowych, są kleszcze. Te małe pasożyty są znane z przenoszenia wielu groźnych chorób, takich jak borelioza, babeszjoza czy erlichioza. Zagrożone nimi są w szczególności psy oraz koty wychodzące.

 

Przeczytaj, jak chronić zwierzęta przed kleszczami.

 

Irytujące nas komary również mogą być groźne dla naszych pupili. Mogą one doprowadzić do szeregu chorób, w tym groźnej dla psów choroby serca, dirofilariozy. Chociaż w Polsce jest ona rzadsza, warto mieć świadomość tego zagrożenia, zwłaszcza jeśli planujemy podróży z naszym czworonożnym przyjacielem do cieplejszych krajów (sprawdź, jak przygotować się do wyjazdu za granicę ze zwierzakiem).

 

Owady takie jak muchy mogą natomiast przenosić leiszmaniozę – chorobę, która powoduje szereg problemów zdrowotnych, włączając problemy skórne, utratę wagi, a w skrajnych przypadkach uszkodzenie narządów wewnętrznych.

 

Poza tym, nasze zwierzęta mogą doświadczyć też prostych, ale uciążliwych problemów skórnych spowodowanych przez owady. Ukąszenia i ugryzienia mogą prowadzić do reakcji alergicznych i zapaleń skóry.

 

Jak zapobiegać letnim insektom? Podstawę stanowi oczywiście profilaktyka. Regularne stosowanie preparatów przeciwpasożytniczych, unikanie miejsc o dużej liczbie owadów oraz baczne obserwowanie naszych pupili mogą pomóc w utrzymaniu ich zdrowia i zmniejszyć ryzyko zakażeń.

 

Zdrowie i sierść zwierząt w trakcie lata – o tym musisz pamiętać

 

Intensywne słońce i upał wystawiają zdrowie i kondycję sierści naszych pupili na próbę.  Wysoka temperatura, silne nasłonecznienie oraz wzmożona aktywność owadów i insektów, to tylko niektóre z wyzwań, z którymi mogą się mierzyć. Dbając o komfort naszych zwierzaków, kluczowe jest regularne pielęgnowanie ich sierści. Dokładne przyglądanie się jej podczas pielęgnacji pozwoli utrzymać skórę i futerko w zdrowiu oraz zareagować błyskawicznie w przypadku ewentualnych problemów.

 

By zmniejszyć ryzyko złapania kleszczy, pcheł i innych pasożytów, warto skonsultować się ze specjalistą. Dobry dermatolog dla zwierząt będzie w stanie szybko dobrać najlepsze preparaty, zabezpieczające naszego pupila, uwzględniając specyficzne potrzeby i aktualny stan zdrowia zwierzęcia.

 

Gryzonie i zwierzęta egzotyczne a lato – możliwe zagrożenia

 

Na koniec odejdziemy od kwestii psów i kotów, przechodząc do tego, jak z okresem letnim radzą sobie gryzonie i zwierzęta egzotyczne. Otóż te malutkie stworzenia również doświadczają wyzwań związanych z cieplejszymi miesiącami, a ich właściciele muszą zwrócić szczególną uwagę na możliwe zagrożenia.

 

Gryzonie, takie jak króliki, chomiki czy szczury, mogą być szczególnie wrażliwe na upały. Te zwierzęta są przyzwyczajone do stabilnych warunków i nagle zmiany temperatury mogą być dla nich stresujące. Ich właściciele powinni zatem dbać o to, aby ich domowe środowisko było odpowiednio chłodne i dobrze wentylowane. Ponadto, podobnie jak inne zwierzęta domowe, mogą one być narażone na działanie owadów i insektów, które mogą przenosić choroby.

 

Zwierzęta egzotyczne, takie jak gady, czy ptaki egzotyczne, również mogą doświadczać trudności związanych z latem. Choć wiele z tych zwierząt pochodzi z ciepłych klimatów, ich domowe warunki bytowania mogą nie być odpowiednio dostosowane do przetrwania wyższych temperatur. Ze względu na dużą ilość gatunków o zróżnicowanych potrzebach, niezbędnym krokiem będzie zwrócenie się do odpowiedniego specjalisty.

 

Pamiętajmy, że zarówno gryzonie, jak i zwierzęta egzotyczne są często mniej odporne na choroby niż większe zwierzęta domowe, dlatego ważne jest, aby ich właściciele byli świadomi tych zagrożeń i podjęli odpowiednie środki, aby zapewnić im bezpieczeństwo i komfort w cieplejszych miesiącach.

GODZINY OTWARCIA GABINETU:

 

poniedziałek - piątek:

07:00-21:00

sobota

09:00-17:00

niedziela

09:00-15:00

PROJEKT I REALIZACJA SPECTRUM MARKETING | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023

POGOTOWIE WETERYNARYJNE 24/7
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

GABINET WETERYNARYJNY PLUTO
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

UMÓW WIZYTĘ