GABINET WETERYNARYJNY PLUTO UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

20 października 2023

Jak przygotować się do wyjazdu za granicę ze zwierzakiem?

Marzysz o zagranicznych wakacjach w towarzystwie czworonożnego przyjaciela? W dzisiejszych czasach coraz więcej hoteli i kurortów z radością przyjmuje zwierzęta. Zanim jednak wyruszycie w drogę, ważne jest odpowiednie przygotowanie do wyjazdu. Od szczepień po paszporty – każdy detal ma znaczenie. Poniżej przedstawiamy kilka niezbędnych informacji, dzięki którym bez stresu przejdziesz przez formalności i zabierzesz zwierzaka na wspólną podróż.

 

Przygotowania do podróży ze zwierzakiem – o czym pamiętać?

 

Wakacyjny wyjazd za granicę nie musi oznaczać rozłąki z ukochanym czworonogiem. Dzisiaj, dzięki coraz większej dostępności hoteli i restauracji przyjaznych zwierzętom, można z łatwością zaplanować wspólną podróż, niezależnie od tego, czy wybierasz się na drugi koniec Polski, czy do innego kraju. Przygotowania do takiej wyprawy mogą wydawać się skomplikowane, ale w rzeczywistości to bardzo prosty proces. Sprawdź, o czym należy pamiętać przed wyjazdem ze zwierzakiem.

 

Sprawdź przepisy dot. przewozu zwierząt w danym kraju

 

Decydując się na wyjazd za granicę ze swoim zwierzakiem, warto rozpocząć przygotowania z dużym wyprzedzeniem. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie regulacji i wymogów dotyczących przewozu czworonogów, które obowiązują w kraju docelowym. Niektóre przepisy mogą się różnić w zależności od państwa. Na przykład – Holandia nie wpuszcza zwierząt, które agresywnie zachowują się podczas kontroli. Z kolei do Francji, Anglii, Węgier czy na Maltę nie dostaną się psy ras uznawanych za niebezpieczne (np. buldog amerykański, rottweiler, dog argentyński, owczarek kaukaski). Dlatego przed wyjazdem do kraju docelowego koniecznie zapoznaj się z tamtejszymi przepisami.

 

Wyrób paszport dla pupila

 

Paszport to obowiązkowy dokument identyfikujący Twojego pupila. Zawiera niezbędne informacje o zwierzaku, takie jak rasa, data urodzenia, płeć, kolor sierści, cechy charakterystyczne oraz dane osobowe właściciela, w tym adres i numer telefonu. Paszport zawiera także rejestr wszystkich wykonanych szczepień przeciwko chorobom zakaźnym, dane o odrobaczeniu, a także sekcję, w której weterynarz ocenia ogólny stan zdrowia i kondycję zwierzęcia.

 

Należy podkreślić, że paszport pozwala na podróżowanie ze zwierzęciem na terenie UE. Weterynarze mogą wydać taki dokument dla psa, kota i fretki. Takie zwierzęta towarzyszące jak myszy, szczury, króliki, chomiki, ptaki nie potrzebują dokumentów do przekroczenia granicy kraju. Przed wyjazdem do danego kraju należy jednak sprawdzić, czy nie nałożono dodatkowych wymagań dot. przewozu takiego zwierzęcia.

 

Planujesz podróż ze zwierzakiem? Zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami – paszporty dla zwierząt.

Przed wyjazdem ze zwierzakiem należy zadbać o wymagane dokumenty

Zachipuj zwierzaka przed podróżą

 

Chipowanie zwierzaka to jeden z najważniejszych etapów przygotowań do wyjazdu. Każdy pies lub kot podróżujący za granicę musi posiadać mikrochip lub specjalny tatuaż (jeśli został zrobiony przed 3 lipca 2011 roku). Mikrochip to mały procesor implantowany pod skórę zwierzaka, zwykle w okolicy szyi lub między łopatkami. Ten unikalny identyfikator podskórny składa się z 15-cyfrowego kodu, który weterynarz rejestruje w książeczce zdrowia i paszporcie zwierzęcia. Warto pamiętać, że posiadanie mikrochipu jest kluczowe dla uzyskania dokumentów (np. paszportu) niezbędnych do przekroczenia granicy z czworonożnym towarzyszem.

 

Więcej informacji znajdziesz w zakładce chipowanie zwierząt.

 

Zaszczep pupila przeciwko wściekliźnie

 

Aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe w przypadku wyjazdu zwierzaka za granicę. Jeżeli Twój pupil nie posiada odpowiedniego wpisu w książeczce zdrowia potwierdzającego ważność szczepienia, konieczne jest jego wykonanie. Weterynarz rozpoczyna od identyfikacji psa za pomocą numeru mikrochipu, a następnie przeprowadza szczepienie, które chroni zwierzę przed daną chorobą. Szczegóły zabiegu, takie jak data, numer seryjny oraz nazwa preparatu, odnotowuje się w książeczce zdrowia zwierzęcia, co zostaje potwierdzone pieczątką i podpisem weterynarza. Pamiętaj, że szczepienie zaczyna być skuteczne po upływie 3 tygodni u zwierząt szczepionych po raz pierwszy, kiedy to organizm zaczyna produkcję przeciwciał i staje się odporny na wirus wścieklizny.

 

Odrobacz zwierzaka

Odrobaczanie to czynność, którą przeprowadza weterynarz przy użyciu specjalistycznego preparatu o szerokim spektrum działania. Ważne jest, aby odrobaczanie zostało wykonane między 72 a 48 godzinami przed wyjazdem oraz odnotowane w paszporcie. Mimo iż zabieg nie jest obowiązkowy do wydania tego dokumentu, większość krajów Unii Europejskiej wymaga tego, aby wwożone zwierzę było wolne od pasożytów. Co istotne, warto także sprawdzić czy kraj, do którego chcemy się udać, nie wymaga dodatkowych szczepień lub badań. W niektórych przypadkach (np. przy wjeździe do Norwegii, Finlandii czy Wielkiej Brytanii) konieczne może okazać się wykonanie badań na obecność pasożytów (kleszczy, tasiemca) oraz zastosowanie odpowiednich środków zapobiegawczych.

 

Jak przygotować zwierzę do wyjazdu?

 

Posiadanie pełnej dokumentacji i aktualnych szczepień to tylko część przygotowań do wspólnej podróży ze zwierzakiem. Przed wyruszeniem w drogę kluczowe jest odpowiednie przygotowanie Twojego pupila i zwrócenie uwagi na kilka aspektów.

 

Bezpośrednio przed wyjazdem uważnie obserwuj zachowanie czworonoga. Sprawdź, czy zwierzę nie wykazuje objawów choroby, popada w letarg lub traci apetyt. W razie jakichkolwiek wątpliwości z pewnością warto skonsultować się z weterynarzem, który oceni stan zdrowia pupila i zdecyduje o tym, czy zwierzak podoła wyprawie.

 

Jeśli jedziesz samochodem, zapewnij zwierzęciu odpowiednią przestrzeń, regularne przerwy na spacer i nawodnienie. Dobrym pomysłem będzie przygotowanie zestawu podróżnego zawierającego m.in. smycz, miski, karmę, zabawki, legowisko oraz apteczkę pierwszej pomocy.

 

Z kolei, jeśli planujesz lot samolotem, upewnij się, że zwierzak ma wszystko, czego potrzebuje – klatkę lub pojemnik z odpowiednią ilością miejsca na położenie się, swobodne obracanie czy dostęp do wody. Pamiętaj, że warunki w luku bagażowym mogą być dla zwierzęcia stresujące, dlatego warto zasięgnąć opinii lekarza na temat ewentualnego podania środków uspokajających. Ponadto na ok. 4 h godziny przed wylotem, nie powinno się karmić zwierzaka. Nawet jeśli Twój pupil zazwyczaj dobrze znosi podróżowanie, lot samolotem może prowadzić do problemów trawiennych.

 

Planujesz wyjazd za granicę ze swoim zwierzakiem? Skorzystaj z naszych usług! Przyjmujemy w gabinecie Pluto w Radzionkowie i Dog-torek w Piekarach Śląskich.

GODZINY OTWARCIA GABINETU:

 

poniedziałek - piątek:

07:00-21:00

sobota

09:00-17:00

niedziela

09:00-15:00

PROJEKT I REALIZACJA SPECTRUM MARKETING | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023

POGOTOWIE WETERYNARYJNE 24/7
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

GABINET WETERYNARYJNY PLUTO
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

UMÓW WIZYTĘ