GABINET WETERYNARYJNY PLUTO UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

21 kwietnia 2023

Kiedy skorzystać z usług dietetyka dla zwierząt?

W ostatnich latach sposób myślenia o żywieniu zwierząt zmienił się diametralnie. Karma stała się produktem wysokiej jakości, spełniając zalecenia weterynaryjnych organizacji żywieniowych i w wielu przypadkach zastępując resztki jedzenia ze stołu podawane pupilom. W naszym najnowszym poradniku wyjaśniamy, dlaczego należy dbać o odpowiednią dietę pupila, kim jest dietetyk weterynaryjny i kiedy warto się do niego udać.

 

Jak zmieniało się jedzenie dla zwierząt?

 

Kiedyś nie przywiązywano zbyt dużej wagi do pochodzenia pokarmów podawanych zwierzętom. Często pupil dostawał po prostu resztki jedzenia po domownikach. A pierwsze karmy, które stosowano, były z reguły wątpliwej jakości i składały się głównie z odpadków pochodzących z produkcji żywności dla ludzi. Dopiero z biegiem lat, wraz z rozwojem medycyny weterynaryjnej, specjaliści zaczęli baczniej przyglądać się temu, co ląduje w misce psa lub kota.

 

Obecnie karmy dla zwierząt powstają na podstawie szczegółowych zaleceń opracowanych przez szereg organizacji zajmujących się żywieniem: AAFCOFEDIAFNRCPolkarma. Zmiany te doprowadziły nie tylko do postępu nauki o zwierzętach, ale także przyczyniły się do wzrostu świadomości opiekunów.

 

Dochodzimy tym samym do specjalizacji, która dopiero zyskuje popularność na rynku – zoodietetyki. Jej powstanie wskazuje jednoznacznie, że odpowiednia dieta jest kluczowa, aby zapewnić pupilowi zdrowe, szczęśliwe życie. Składniki odżywcze i suplementy należy jednak dobierać indywidualnie, aby należycie wspierały jego organizm. Odpowiednio zbilansowane posiłki pomagają w leczeniu alergii i poprawiają sylwetkę zwierzaka. Taka dieta powinna być bogata w mięso, ryby, warzywa, owoce, oleje roślinne lub rybne. Z drugiej strony należy unikać produktów wysoko przetworzonych z dużą ilością soli i cukru. Niewłaściwa dieta jest szkodliwa i może prowadzić do wielu chorób układu pokarmowego, moczowego i nerwowego.

 

Jesteś właścicielem psa? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł Warzywa i owoce w diecie psa

 

Z kolei właścicieli kotów odsyłamy do poradnika Jak powinna wyglądać dieta kota?

 

Kim jest dietetyk weterynaryjny?

 

Dietetyk weterynaryjny to specjalista od prawidłowego żywienia zwierząt, który zajmuje się udzielaniem konsultacji żywieniowych oraz opracowywaniem karm, suplementów, przysmaków, gryzaków i pasz. Choć w Polsce nie jest to jeszcze bardzo popularny zawód, coraz więcej opiekunów zwierząt decyduje się na skorzystanie z usług zoodietetyka.

 

Taką osobą może być:

  • lekarz weterynarii, który ukończył specjalizację w zakresie dietetyki weterynaryjnej,
  • doktor, który uzyskał stopień w dziedzinie dietetyki zwierzęcej,
  • technik weterynarii, który może pracować jako pomocnik lekarza.

 

W czym może pomóc dietetyk zwierząt?     

 

Duży wzrost zainteresowania prawidłowym odżywianiem zwierząt odnotowuje się na całym świecie, także w Polsce. Samodzielne dobranie odpowiednich składników nie należy jednak do prostych zadań. W tym najlepiej pomoże nam dietetyk weterynaryjny, który:

  • oceni ogólny stan zdrowia zwierzęcia i jego kondycję,
  • dobierze właściwy pokarm, uwzględniając wiek, gatunek i stan fizjologiczny pupila,
  • ułoży zbilansowaną dietę i dopasuje suplementy.

 

Dietetyk zwierzęcy udziela właścicielowi najważniejszych informacji o zasadach prawidłowego odżywiania oraz podpowiada, jakie badania należy wykonać, jeśli zwierzak cierpi na konkretne dolegliwości zdrowotne. Ponadto doradza także, jak karmić młode zwierzęta, aby prawidłowo się rozwijały.

Dieta pupila wpływa na jego stan zdrowia i kondycję

Jak wybrać dobrego dietetyka dla zwierząt?

 

Wybierając dietetyka dla zwierząt, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na doświadczenie i kwalifikacje – ukończone specjalistyczne studia lub szkoły czy dodatkowe kursy pogłębiające wiedzę o zasadach żywienia. Tego typu informacje powinny być łatwo dostępne dla wszystkich zainteresowanych, którzy szukają dobrego specjalisty dla swojego pupila.

 

Dobry dietetyk przeprowadza szczegółowy wywiad z opiekunem i w konkretnych sytuacjach może chcieć przyjrzeć się temu, jak zwierzak spożywa posiłki lub reaguje na przysmaki. Bardzo ważne jest zapewnienie spokojnej atmosfery podczas wizyty, aby zwierzę dodatkowo się nie stresowało.

 

Jak wygląda konsultacja z dietetykiem dla zwierząt?

 

W trakcie wizyty zoodietetyk przeprowadza szczegółowy wywiad z właścicielem zwierzaka, w czasie którego uzyskuje informacje na temat zdrowia pupila oraz preferowanej metody odżywiania. Do konsultacji żywieniowych trzeba się koniecznie przygotować i zebrać najpotrzebniejsze informacje na temat zwierzaka: wieku, wagi, aktywności fizycznej, rodzaju spożywanego pokarmu. Przed wizytą warto także wykonać morfologię, badania tarczycy, biochemię, jonogram, na podstawie których dietetyk może ocenić stan zdrowia i kierować się nimi przy ustalaniu diety.

 

Podczas konsultacji specjalista:

  • analizuje sylwetkę zwierzaka,
  • ocenia stan odżywienia w skali BCS (Punktowy Wskaźnik Kondycji zwierzęcia),
  • przekazuje niezbędne informacje dotyczące żywienia w danym okresie życia,
  • oblicza dzienne zapotrzebowanie energetyczne,
  • układa plan zbilansowanej diety domowej lub BARF (oparta wyłącznie na naturalnych i surowych składnikach),
  • kieruje na dodatkowe badania krwi, moczu czy USG – w przypadku nieprawidłowej wagi, dolegliwości zdrowotnych, podejrzenia alergii.

 

Kiedy udać się do dietetyka zwierzęcego?

 

Z usług dietetyka weterynaryjnego warto skorzystać w każdym momencie, nie tylko wtedy, gdy podejrzewamy u zwierzaka zaburzenia odżywiania czy alergie pokarmowe. Co więcej trzeba wiedzieć, że ścisłego przestrzegania diety wymaga się u niektórych ras psów i kotów z tendencją do tycia lub wyższym prawdopodobieństwem wystąpienia niektórych chorób.

 

Oto sytuacje, w których warto zgłosić się do specjalisty od żywienia zwierząt:

  • ogólna ocena sylwetki zwierzaka,
  • dobór odpowiedniej karmy, gryzaków i przysmaków,
  • zmiana diety ze względu na chorobę,
  • podejrzenie alergii pokarmowej,
  • nadwaga/niedowaga czworonoga.

 

Czy można ułożyć dietę dla zwierzęcia samodzielnie?     

 

Dietę dla swojego pupila można ułożyć samodzielnie, wspierając się przy tym specjalistyczną wiedzą z książek czy artykułów dostępnych w Internecie. Chcemy jednak podkreślić, że ogólnodostępne informacje nie będą w stanie zastąpić konsultacji ze specjalistą - dietetykiem weterynaryjnym. Dieta ułożona bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, może okazać się niedopasowana do potrzeb pupila. A to w niektórych przypadkach może nieść ze sobą negatywne konsekwencje zdrowotne dla zwierzęcia.

 

Szukasz dobrego dietetyka dla swojego pupila? Zapraszamy do naszych gabinetów w Radzionkowie i Piekarach Śląskich. Sprawdź ofertę dietetyka dla zwierząt i już dzisiaj umów się na wizytę!

GODZINY OTWARCIA GABINETU:

 

poniedziałek - piątek:

07:00-21:00

sobota

09:00-17:00

niedziela

09:00-15:00

PROJEKT I REALIZACJA SPECTRUM MARKETING | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023

POGOTOWIE WETERYNARYJNE 24/7
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

GABINET WETERYNARYJNY PLUTO
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

UMÓW WIZYTĘ