GABINET WETERYNARYJNY PLUTO UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

25 sierpnia 2023

Jak opiekować się zwierzętami domowymi wiosną?

Przyjemne ciepło, dłuższe dni i widok budzącej się natury stwarza idealne warunki do wyprowadzania naszych pupili, czy otworzenia drzwi do ogrodu kotom. Niestety także wiosna ma swoje ciemne strony – szkodliwe pyłki roślin, czy pasożyty mogą stanowić w tym okresie duże niebezpieczeństwo dla zwierząt domowych. Sprawdź, jak opiekować się pupilami wiosną.

 

Dlaczego zwierzęta domowe kochają wiosnę?

 

Okres zimowy to pora wyciszenia dla zwierząt. Mniejsza ilość ruchu – często przy utrzymaniu tej samej kaloryczności posiłków – oraz chęć ciągłego wylegiwania się na kanapie w naturalny sposób powoduje wzrost wagi ciała zarówno u psów, jak i kotów.

 

Ten leniwy czas kończy się, gdy szarugę, biel śniegu i bardzo niskie temperatury zaczyna wypierać słońce. Nadejście wiosny powoduje niemal natychmiastową poprawę humoru u naszych pupili. Sprawia, że stają się bardziej aktywni i zaczynają domagać się częstszego wychodzenia. Podczas pierwszych spacerów w tym czasie warto zwracać uwagę na to, czy zwierzę nie męczy się przesadnie w związku ze słabszą kondycją. W takich wypadkach zalecamy robienie regularnych przerw i dostarczanie świeżej wody.

 

A co, jeśli naszemu pupilowi przybyło w trakcie zimy trochę kilogramów? Poza zwiększeniem ruchu możemy pokusić się o ostrożniejsze dozowanie karmy. Pamiętajmy jednak, że decyzję o odchudzaniu powinniśmy podjąć po konsultacji z dietetykiem zwierzęcym. W okresie wiosennym warto również zwiększyć ilość kwasów omega-3 oraz witamin E i C w diecie. U kotów zaleca się podawanie pokarmów bogatszych w taurynę. Zwracając uwagę na powyższe, możemy być pewni, że nasz zwierzak prędko wróci do formy, ciesząc się każdą minutą obecności na świeżym powietrzu.

 

Wiosenne alergie u zwierząt – jak postępować?

 

Duża ilość pyłków, krążących w powietrzu wiosną, może być uciążliwa dla psiego i kociego organizmu. Objawy, takie jak zaczerwienienie oczu, łzawienie, częste kichanie, intensywne drapanie sięzmiany skórne czy osłabienie powinny wzbudzić naszą szczególną czujność i skierować kroki do gabinetu weterynaryjnego.

 

Za alergiczne dla zwierząt uznaje się m.in. rośliny, takie jak:

  • bluszcz,
  • oleander,
  • hortensja,
  • tulipany,
  • bielik biały,
  • szczaw,
  • brzoza,
  • fikusy.

 

Poza nimi nasz pupil może być uczulony na roztocza, które znajdują się w kurzu i zarodniki grzybów. Warto wyróżnić tzw. alergiczne pchle zapalenie skóry, do którego dochodzi w sytuacji, gdy zwierzę jest uczulone na jad znajdujący się w ślinie pcheł. Kwestię insektów rozwijamy szczegółowo w dalszej części naszego poradnika.

 

Podejrzewasz alergię u swojego pupila? Skonsultuj się z alergologiem zwierzęcym.

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą zmagać się z uciążliwymi alergiami

Zakażenia pasożytami w okresie wiosennym u zwierząt

 

Wiosna to czas intensywnego wzrostu pasożytów. Kontakt z nimi może być uciążliwy i w najpoważniejszych przypadkach niestety śmiertelny. Z jakimi pasożytami zwierzęta stykają się najczęściej?

 

Zaczniemy od pcheł, które powszechnie występują u kotów, psów i małych ssaków. Ich obecność objawia się silnym świądem, mogącym powodować mocne zapalenie skóry. W rzadkich przypadkach – szczególnie u osobników młodych lub zmagających się z innymi dolegliwościami – mogą doprowadzić do śmierci.

 

Kolejnymi groźnymi pasożytami na naszej liście będą kleszcze, które mogą żerować już nawet w temperaturze ok. 4oC. Z ich obecnością musimy liczyć się niemal wszędzie – w parkach, lasach, ogrodach miejskich, na łąkach, czy niewielkich terenach zielonych w miastach. Ich ugryzienie może zakończyć się szeregiem groźnych dla zdrowia chorób, m.in. babszejozą, anaplazmozą, boreliozą lub tzw. chorobą kociego pazura, czyli bartonelozą. Jeśli zauważymy kleszcza na skórze naszego zwierzęcia po spacerze, niezbędne będzie szybkie usunięcie go pęsetą. W sytuacji, gdy nie udało nam się wyciągnąć główki, należy koniecznie odwiedzić weterynarza.

 

Sprawdź, jak chronić zwierzęta przed kleszczami.

 

Wszy to kolejny pasożyt, który żywi się krwią. Do zakażenia psa lub kota dochodzi poprzez kontakt z chorym osobnikiem. Ich nieleczona obecność może powodować m.in. ropne zapalenie skóry, a nawet doprowadzić do anemii.

 

Pierwsze wiosenne przechadzki naszych pupili mogą zakończyć się zakażeniem pasożytami jelitowymi, takimi jak glisty, czy tasiemce. Z tego względu należy pamiętać o regularnym odrobaczaniu psów i kotów.

W jaki sposób zminimalizować ryzyko zakażenia? Przede wszystkim – postawić na profilaktykę. Pamiętajmy o tym, by nasz czworonóg posiadał zawsze aktualny pełny pakiet szczepień. Właściciel powinien po każdym spacerze z psem (bądź powrocie kota do domu) sprawdzać, czy zwierzę nie przyniosło pcheł lub wszy. Zalecamy także zainteresowanie się specjalnymi kroplami i obrożami, które będą skutecznie odstraszały pasożyty.

 

Jak dbać o sierść zwierząt wiosną?

 

Wiosną koty i psy stopniowo tracą swoją grubą, zimową sierść. W związku z tym właściciel powinien przywiązywać wagę do ich regularnego czesania. Dzięki temu usuwamy martwe włosy i pobudzamy krążenie skóry, co przyczynia się do szybszej zmiany futerka.

 

Początek wiosny to idealny czas dla dokładnego mycia psów. Należy poświęcić szczególną uwagę tej czynności, usuwając najmniejsze pozostałości zimowej soli i piasku. Będzie to ważne w szczególności u ras o długiej, gęstej sierści. Pamiętajmy przy tym, że stosowanie szamponów dla ludzi u psów jest niedozwolone ze względu na odmienne pH skóry. Zamiast nich należy korzystać z dedykowanych produktów z substancjami pochodzenia naturalnego, niezbędnymi witaminami i makroelementami. W przypadku problemów z doborem właściwego rozwiązania warto skonsultować się z weterynarzem. Osoby opiekujące się zwierzętami o długiej sierści powinny rozważyć strzyżenie, które przygotuje pupila do wysokich letnich temperatur.

 

Potrzeba zadbania o futerko w okresie wiosny pojawi się również u kotów. Także w tym przypadku dużą ulgę przyniesie im regularne czesanie, które pomoże nam uporać się z linieniem, tym bardziej intensywnym, im mniej czasu dzieli nas od lata. Osobniki wychodzące powinny być każdorazowo sprawdzane pod kątem pcheł, wszy, czy kleszy. Po-zimowa kąpiel przy użyciu odpowiedniego szamponu pozwoli odświeżyć futerko, przygotowując je na cieplejszy okres.

 

Chcesz zbadać swojego pupila przed nadejściem wiosny? Postaw na sprawdzonego weterynarza!

 

Pragniesz zadbać o swoje zwierzę przed nadejściem wiosny? Zachęcamy do skorzystania z usług gabinetów weterynaryjnych Pluto i Dog-torek w Radzionkowie i Piekarach Śląskich. Nasi doświadczeni specjaliści zadbają o Twojego pupila w sposób kompleksowy – od oceny stanu zdrowia i leczenia, przez pielęgnację, aż po zalecenia dietetyczne i usługi fryzjerskie. Wszystko po to, by Twój najmniejszy przyjaciel mógł czerpać pełnię radości z natury, budzącej się do życia po zimie!

GODZINY OTWARCIA GABINETU:

 

poniedziałek - piątek:

07:00-21:00

sobota

09:00-17:00

niedziela

09:00-15:00

PROJEKT I REALIZACJA SPECTRUM MARKETING | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023

POGOTOWIE WETERYNARYJNE 24/7
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

GABINET WETERYNARYJNY PLUTO
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

UMÓW WIZYTĘ