GABINET WETERYNARYJNY PLUTO UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

01 grudnia 2023

Jak dbać o starszego psa?

Starość pupila często przychodzi, zdaniem wielu właścicieli, niespodziewanie i zbyt szybko. W końcu jeszcze nie tak dawno ten mały, radosny szczeniak beztrosko biegał po ogródku, bawiąc się swoją ulubioną piłeczką… Jak zapewnić naszemu pupilowi odpowiednią opiekę, gdy ten staje się już psim emerytem ze znacznie mniejszym zapałem do zabaw? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z żywieniem, aktywnością fizyczną i chorobami starszych psów.

 

Kiedy nasz pupil stanie się psim seniorem?

 

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, w jakim wieku pies staje się seniorem – jest to uzależnione od wielkości konkretnej rasy. Warto wiedzieć, że w przypadku niektórych ras proces starzenia przebiega szybciej.

  • Małe rasy – osiągają „wiek senioralny” ok. 10-12 lat.
  • Rasy średnie – starzeją się szybciej, takie psy stają się seniorami w wieku ok. 8-10 lat.
  • Rasy duże najszybciej osiągają psią starość – w wieku ok. 6-8 lat.

 

Jak opiekować się starszym psem?

 

Opieka nad starszym psem wymaga nieco innego podejścia niż opieka nad młodym zwierzęciem. Z czasem nasz czworonożny przyjaciel może mieć mniejszą energię i doświadczać częstszych problemów zdrowotnych. Zmienić może się także jego zachowanie i możliwości ruchowe. W trosce o komfort i zdrowie pupila, należy w miarę możliwości dostosować swoją codzienną rutynę i domowe otoczenie do jego nowych potrzeb. Warto mieć świadomość, że starszy pies jeszcze bardziej potrzebuje naszej obecności, a chwile z nim spędzone mogą nadal być pełne radości i uśmiechu.

 

Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych kwestii związanych z opieką nad starszym psem.

Starsze psy wymagają odpowiedniej diety i aktywności dostosowanej do swoich możliwości

Żywienie psa seniora

 

Dietę psa seniora należy dostosować do jego zmieniających się potrzeb. Starsze psy często są mniej aktywne, co bez wdrożenia odpowiedniego żywienia może prowadzić do nadwagi. Wybieraj lżejsze pokarmy specjalnie przeznaczone dla psów seniorów – z reguły są to produkty o mniejszej zawartości białka i tłuszczy, a większej ilości warzyw. Najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie diety pupila z dietetykiem zwierząt, który dopasuje jadłospis do jego indywidualnych potrzeb.

 

Przeczytaj także:

 

Aktywność fizyczna psa seniora

 

Starsze psy są z reguły mniej energiczne, szybciej się męczą i często nie mają już siły na zabawy z piłką czy gonitwy po parku. Jednak nadal potrzebują regularnej aktywności fizycznej, aby utrzymać zdrową masę ciała i dobrą kondycję stawów. Krótkie spacery po płaskich, zacienionych terenach, spokojne zabawy oraz ćwiczenia mobilizacyjne mogą być idealne dla seniora. Pamiętaj, by obserwować swojego psa i dostosować intensywność wysiłku do jego potrzeb.

 

Opieka weterynaryjna starszego psa

 

Regularne wizyty u weterynarza są kluczowe dla zdrowia starszego psa. Zalecane jest przeprowadzanie pełnych badań co najmniej raz do roku. Wczesne wykrywanie potencjalnych problemów zdrowotnych może zwiększyć szansę na ich wyleczenie i poprawić jakość życia psa.

 

Popularne choroby psich seniorów

 

Starsze psy są bardziej podatne na pewne schorzenia, takie jak choroby stawów, problemy z sercem, choroby nerek, nowotwory czy problemy ze wzrokiem, słuchem i zębami. Regularne badania i obserwacja zmian w zachowaniu psa pomogą we wczesnym wykryciu i leczeniu tych schorzeń.

 

Przestrzeń dopasowana do potrzeb pupila

 

Gorsza kondycja stawów i pogarszający się wzrok sprawiają, że starsze psy mogą mieć trudności z poruszaniem się, zwłaszcza na śliskich powierzchniach. Zapewnij pupilowi komfort, inwestując w dywaniki antypoślizgowe. Dodatkowo, jeśli Twój pies ma trudności ze wstawaniem, rozważ zakup wygodnego, ortopedycznego legowiska. Zadbaj także, aby miski pupila zawsze znajdowały się w miejscu, do którego ma łatwy dostęp.

 

Szukasz profesjonalnej opieki weterynaryjnej dla swojego pupila? Zapraszamy do gabinetów Pluto (Radzionków) i Dog-torek (Piekary Śląskie). Nasi specjaliści zadbają o zdrowie Twojego psa, zapewniając mu opiekę na najwyższym poziomie i komfortową atmosferę.

GODZINY OTWARCIA GABINETU:

 

poniedziałek - piątek:

07:00-21:00

sobota

09:00-17:00

niedziela

09:00-15:00

PROJEKT I REALIZACJA SPECTRUM MARKETING | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023

POGOTOWIE WETERYNARYJNE 24/7
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

GABINET WETERYNARYJNY PLUTO
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

UMÓW WIZYTĘ