GABINET WETERYNARYJNY PLUTO UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

17 listopada 2023

Jak opiekować się szczeniakiem?

Dla miłośników psów trudno o coś bardziej ekscytującego niż przyjęcie do domu małego, roześmianego szczeniaczka. Początki są pełne radości i zabaw – jako właściciele musimy jednak pamiętać, że jest to okres absolutnie kluczowy pod kątem rozwoju i zdrowia naszego czworonożnego przyjaciela. Jak w pełni się do niego przygotować?

 

Okres szczenięcy u psów – dlaczego jest tak ważny?

 

Okres szczenięcy to niezwykle ważny etap w życiu każdego psa. To właśnie w tych pierwszych, kluczowych miesiącach życia kształtują się podstawy jego zdrowia, zachowania oraz relacji z otaczającym go światem.

 

Szczenięta rodzą się całkowicie bezbronne – nie widzą, nie słyszą i są całkowicie zależne od swojej matki. Z tygodnia na tydzień ich rozwój postępuje jednak błyskawicznie. Szybko zaczynają odkrywać otaczający je świat, ucząc się poprzez zabawę i interakcję z rodzeństwem oraz innymi członkami stada. Te pierwsze doświadczenia mają ogromny wpływ na kształtowanie ich przyszłego charakteru i temperamentu.

 

Podczas pierwszych 8-12 tygodni, nazywanych okresem socjalizacji, szczenięta są niezwykle otwarte na nowe doświadczenia. Dlatego też to właśnie w tym czasie należy zaznajomić je z różnymi ludźmi, zwierzętami, dźwiękami i sytuacjami. Dzięki temu przyszły dorosły pies będzie stabilny emocjonalnie i dobrze zintegrowany społecznie.

 

Podczas opieki nad szczenięciem ważna jest też kwestia zdrowia i higieny. Szczepienia, odrobaczanie, prawidłowa dieta, pielęgnacja futra i zębów – wszystko to należy uznać za fundamenty, które zapewniają zdrowy rozwój czworonoga. Na tym etapie jest również kluczowe, aby nauczyć szczenię akceptacji różnych procedur weterynaryjnych, takich jak badania czy zabiegi, które mogą okazać się konieczne w przyszłości.

 

Niezwykle istotnym elementem opieki nad szczenięciem jest edukacja. W pierwszych tygodniach i miesiącach kształtują się podstawy dobrej komunikacji i posłuszeństwa. Trening powinien być oparty na pozytywnych wzmocnieniach, co pozwoli na zbudowanie silnej i zdrowej relacji pomiędzy psem a jego właścicielem. Dobre nawyki wyuczone na tym etapie przydadzą się przez całe życie.

Pies w okresie szczenięcym wymaga szczególnej uwagi i opieki

Najczęstsze choroby i zagrożenia u szczeniąt

 

Każde szczenię jest narażone na różnego rodzaju choroby i zagrożenia. Ich znajomość jest niezbędna, by móc zapewnić naszemu młodemu pupilowi odpowiednią opiekę i ochronę. Podobnie jak dorosłym osobnikom, także i szczeniętom zagraża szereg chorób zakaźnych. Parwowiroza, wirusowe zapalenie wątroby czy choroba Rubartha to tylko niektóre z nich. Mogą one mieć poważne skutki dla zdrowia psa, w najgorszych przypadkach prowadząc nawet do śmierci. Dlatego za tak istotną część opieki nad nimi uznajemy szczepienia dla psów, przeprowadzane w gabinetach weterynaryjnych.

 

Kolejnym zagrożeniem są choroby pasożytnicze. Szczenięta są szczególnie podatne na infekcje pasożytami wewnętrznymi, takimi jak glista czy tasiemiec. Mogą one powodować różne dolegliwości zdrowotne, od braku apetytu, przez biegunkę, aż po poważne problemy z rozwojem. Ponadto, szczenięta są narażone także na pasożyty zewnętrzne, takie jak pchły czy kleszcze, które mogą przenosić różne choroby. Regularne odrobaczanie oraz ochrona przed pchłami i kleszczami są zatem kluczowe.

 

Jak karmić szczeniaka? Dieta dla szczeniąt

 

Niewiele rzeczy jest tak istotnych dla zdrowia i rozwoju szczeniaka jak prawidłowo zbilansowana dieta. I jej przygotowanie nie jest tak proste, jak mogłoby się to wydawać. Każde szczenię ma swoje specyficzne potrzeby żywieniowe, a zrozumienie i spełnienie tych potrzeb może znacznie przyczynić się do jego zdrowia i dobrobytu w przyszłości.

 

Plan żywieniowy dla szczeniaka powinien uwzględniać wiele czynników, w tym wiek, rasę, wielkość, stan zdrowia i poziom aktywności. Istotne składniki odżywcze, takie jak białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały, muszą być dostarczane w odpowiednich proporcjach. Niewłaściwe żywienie może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak niedobory pokarmowe, problemy z wagą czy choroby układu trawiennego. To dlatego coraz częściej właściciele psiaków decydują się na skorzystanie z usług dietetyka dla zwierząt.

 

Zabawa i wychowywanie szczeniaków

 

Zabawa jest podstawowym elementem życia każdego szczeniaka. To nie tylko sposób na spędzanie czasu i spalanie nadwyżek energii, ale także ważna forma uczenia się i poznawania świata. Dzięki niej szczenię uczy się interakcji z innymi psami i ludźmi, rozwija swoje zdolności motoryczne i umiejętności łowieckie – dlatego powinniśmy poświęcić jej tak dużo czasu, jak to tylko możliwe.

 

Co z edukacją, czyli nabywaniem odpowiednich wzorców zachowania? Kluczowe jest zrozumienie, że szczeniaki, podobnie jak małe dzieci, uczą się poprzez odkrywanie świata, dlatego powinniśmy im to umożliwić, jednocześnie zapewniając bezpieczne otoczenie. Szczenięta muszą nauczyć się podstawowych komend, takich jak “siad”, “zostań”, czy “do mnie”, które są niezbędne dla ich bezpieczeństwa. Wszystko to tworzy podstawy do wychowywania czworonoga, który dzięki nim w przyszłości stanie się zrównoważonym i szczęśliwym dorosłym psem.

GODZINY OTWARCIA GABINETU:

 

poniedziałek - piątek:

07:00-21:00

sobota

09:00-17:00

niedziela

09:00-15:00

PROJEKT I REALIZACJA SPECTRUM MARKETING | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023

POGOTOWIE WETERYNARYJNE 24/7
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

GABINET WETERYNARYJNY PLUTO
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

UMÓW WIZYTĘ