GABINET WETERYNARYJNY PLUTO UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

21 lipca 2023

Jak dbać o psa po kastracji?

Kastracja psów to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów w gabinetach weterynaryjnych, który pozwala na eliminację ryzyka wystąpienia wielu ciężkich chorób i redukcję bezdomności. Po jego przeprowadzeniu należy poświęcić czworonogowi szczególną uwagę i zapewnić mu warunki do skutecznej rekonwalescencji. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak powinna wyglądać prawidłowa opieka nad wykastrowanym psem.

 

Na czym polega kastracja psa?

 

Zabieg kastracji u psów polega na usunięciu gruczołów płciowych, powodując tym samym nieodwracalną bezpłodność i zahamowanie popędu płciowego u osobnika. U samic przeprowadzana jest poprzez otwarcie jamy brzusznej i wycięcie jajników (owariektomia) lub macicy (histeroktomia). U samców weterynarz usuwa jądra poprzez cięcie przedmosznowe lub cięcie na mosznie. W wyniku zabiegu organizm zostaje pozbawiony możliwości produkcji komórek rozrodczych.

 

Kastracja przeprowadzana jest pod narkozą. Podczas wybudzenia zwierzę otrzymuje odpowiednią dawkę środków przeciwbólowych. Po zabiegu konieczne jest założenie specjalnego ubrania pooperacyjnego na brzuch i kołnierza.

 

Decyzja o kastracji musi być poprzedzona badaniem wstępnym. Zwykle u samców przeprowadzana jest przed osiągnięciem dojrzałości płciowej, tj. około 6 miesiąca życia, a u psów ras dużych i olbrzymich – między 8 a 20 miesiącem. U suczek do kastracji powinno dojść po pierwszej cieczce. Mimo tego, jeśli stan zwierzęcia na to pozwala, operacja może być wykonana także w późniejszym wieku.

 

Przeczytaj nasz artykuł o tym, czym różni się kastracja i sterylizacja zwierząt.

 

Korzyści płynące z kastracji psów

 

Zabieg kastracji niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych i behawioralnych. U suk pozwala znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka jajników, macicy i sutka. Stanowi również ochronę przed endometriozą, zwaną też gruczolistością zewnętrzną – bolesną i destrukcyjną chorobą, która może zakończyć się nieodwracalnymi zmianami w narządach wewnętrznych, a w rzadkich przypadkach nawet śmiercią. Samica poddana kastracji nie zajdzie w niechcianą ciążę i nie będzie mierzyła się z uciążliwymi cieczkami lub ciążami urojonymi.

 

U samców kastracja chroni przed nowotworem jąder i prostaty, przepukliną i zapaleniem moszny. Powoduje zmniejszenie wydzielania testosteronu, co przekłada się na mniejszą agresję. Sprawia także, że zwierzę przestaje tak chętnie zaznaczać swój teren, czy próbować kopulacji z przedmiotami i osobami.

Zabieg kastracji to wiele korzyści zdrowotnych i behawioralnych - zarówno dla suk, jak i samców

Opieka nad psem przez pierwsze dni po kastracji

 

W przypadku braku powikłań lub wystąpienia niepokojących objawów pies może wrócić do domu w dniu przeprowadzenia zabiegu. Przed wypisem weterynarz może zalecić podawanie antybiotyków lub leków przeciwbólowych. Określi również termin wizyty kontrolnej. Zwierzę powinno dojść do siebie w czasie do 10 dni. Po maksymalnie 14 dniach dochodzi do zdjęcia szwów przez lekarza, jeśli nie zostały zastosowane szwy rozpuszczalne. W kwestii właściciela pozostanie konieczność zadbania o to, by rana w okresie rekonwalescencji pozostawała czysta i sucha, bez ropni i śladów rozwoju obrzęku.

 

Duży problem stanowi dyskomfort odczuwany przez zwierzę w związku ze szwami i gojącą się raną. Mamy na myśli pieczenie, szczypanie i uciążliwe swędzenie, które zwierzak będzie próbował instynktownie zatrzymać lizaniem, drapaniem lub gryzieniem. Należy temu bezwzględnie zapobiegać poprzez zakup odpowiedniego kołnierza, który nasz pupil będzie musiał nosić przez kilkanaście dni.

 

Pamiętaj, że złe samopoczucie psa po kastracji jest naturalnym następstwem zabiegu. Dochodzi wtedy do nagłych zmian hormonalnych, w wyniku których pupil może stać się osłabiony, senny i niechętny aktywności fizycznej i zabawom. Na tym etapie nie powinniśmy panikować – zamiast tego należy zapewnić zwierzęciu maksimum spokoju. Rola właściciela wymaga częstego sprawdzania, czy pies nie próbuje poradzić sobie ze swędzeniem np. poprzez pocieranie rany o meble, czy wykładzinę – może to doprowadzić do jej ponownego otwarcia lub zakażenia. Pamiętajmy, że pies poddany znieczuleniu może nie trzymać moczu, dlatego legowisko czworonoga warto zabezpieczyć foliowym podkładem i wymieniać go.

 

Od drugiego dnia po zabiegu możemy wyjść z naszym pupilem na lekki, krótki spacer. Przez tydzień powinniśmy zrezygnować z kąpieli, ograniczając się wyłącznie do mycia łapek i ciągłego przemywania rany. Zalecamy, by używać do tego jałowego wacika i czystej, przegotowanej wody. Niekiedy weterynarz może zalecić zakup specjalnego preparatu oczyszczającego. 

 

Jakie objawy powinny zaniepokoić właściciela po przeprowadzeniu kastracji?

 

O ile wymienione wyżej zmiany w zachowaniu psa są naturalnym następstwem zabiegu, tak każdy właściciel powinien znać objawy, świadczące o możliwych powikłaniach. Zaliczymy do nich:

  • podwyższoną temperaturę ciała,
  • brak apetytu, utrzymujący się powyżej 48 godzin,
  • wyciek z rany,
  • silny obrzęk,
  • drgawki,
  • utratę przytomności,
  • utrudniony, nierówny oddech,
  • przewlekłe wymioty,
  • brak oddawania moczu.

 

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych symptomów należy zasięgnąć porady weterynarza lub w skrajnych przypadkach skorzystać z usług pogotowia weterynaryjnego.

 

Dieta dla psów po kastracji

 

Pierwszy lekkostrawny posiłek powinniśmy podawać pupilowi w małych porcjach, dzień po przeprowadzeniu zabiegu. Pamiętajmy, że kastracja wiąże się ze spowolnieniem metabolizmu – przyjmuje się, że potrzeby żywieniowe poddanemu niej osobnika obniżają się o około 20%. Wymaga to od właściciela dokładnego dozowania pokarmu i odrobinę dłuższych spacerów. W ofertach producentów możemy również znaleźć karmy, dedykowane potrzebom psów po kastracji, które zawierają mniej tłuszczy i więcej białka, niż standardowe.

GODZINY OTWARCIA GABINETU:

 

poniedziałek - piątek:

07:00-21:00

sobota

09:00-17:00

niedziela

09:00-15:00

PROJEKT I REALIZACJA SPECTRUM MARKETING | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023

POGOTOWIE WETERYNARYJNE 24/7
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

GABINET WETERYNARYJNY PLUTO
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

UMÓW WIZYTĘ