GABINET WETERYNARYJNY PLUTO UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

02 czerwca 2023

Kastracja a sterylizacja zwierząt – różnice, kiedy wykonać?

Posiadanie psa lub kota wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością. Dlatego już od pierwszych chwil, gdy towarzyszy nam w domu, pojawia się temat sterylizacji i kastracji. Oba zabiegi są wykonywane przy ogólnym znieczuleniu i mają za zadanie uniemożliwienie rozrodu pupila. Sprawdź, czym różnią się od siebie i dowiedz się, kiedy należy je wykonać.

 

Czym się różni sterylizacja od kastracji?

 

Zarówno sterylizacja, jak i kastracja to zabiegi przeprowadzane na układzie rozrodczym psów i kotów w znieczuleniu ogólnym. Przeglądając informacje na ten temat, bardzo często można spotkać się z błędnym przekonaniem, że samice są wyłącznie sterylizowane, natomiast samce kastrowane. Tutaj warto zaznaczyć, że oba zabiegi w takim samym stopniu dotyczą obu płci.

 

Jedynym celem sterylizacji jest uniemożliwienie rozmnażania. U samic polega na podwiązaniu lub przecięciu jajowodów, bez ich usuwania. Lekarz po konsultacji z nami może zdecydować się dodatkowo na usunięcie jajników, jednocześnie pozostawiając macicę. Z kolei ten zabieg u samców wiąże się z podwiązaniem lub przecięciem nasieniowodów, bez ich usunięcia. Jądra także nie są usuwane.

 

Kastracja to zabieg szerszy od sterylizacji, który powoduje nieodwracalną bezpłodność i hamuje popęd płciowy. W jej przypadku mówimy o usunięciu gruczołów płciowych (gonad), przez co zwierzęta nie będą mogły się rozmnażać i wytwarzać komórek rozrodczych, zwanych inaczej gametami. U samic zostaje usunięta macica oraz jajowody. Natomiast u samców – najądrze i jądra.

Kastracja i sterylizacja to popularne zabiegi wśród psów oraz kotów

Sterylizacja czy kastracja – na co warto się zdecydować?

 

Zastanawiasz się, co będzie lepsze dla twojego zwierzaka: sterylizacja czy kastracja? Otóż pierwszy z wymienionych zabiegów jedynie ogranicza płodność. Nie hamuje zatem produkcji hormonów i nie zmniejsza ryzyka zachorowania na nowotwory układu rozrodczego. Sterylizacja nie daje także całkowitej gwarancji braku zapłodnienia – nawet po zabiegu może występować ruja, odpowiadająca za owulację u samicy.

 

Z kolei kastracja wiąże się z wieloma korzyściami, do których należą między innymi zmniejszenie podatności na choroby i stabilizacja emocjonalna.

 

Zalety kastracji samic:

  • zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jajników i macicy,
  • chroni przed zapaleniem macicy, endometriozą i nowotworem sutka,
  • wpływa na zachowanie – suczka staje się spokojniejsza i nie szuka adoratorów,
  • zapobiega niechcianej ciąży,
  • redukuje cieczkę i ciążę urojoną.

 

Zalety kastracja samców:

  • chroni przed nowotworem jąder, prostaty, guzami, przepukliną, zapaleniem moszny,
  • reguluje gospodarkę hormonalną i poziom wydzielania testosteronu, przyczyniając się do zmniejszenia agresji i chęci dominacji,
  • ogranicza inne niepożądane zachowania – znaczenie terenu, próby kopulowania z przedmiotami/osobami, ucieczki z domu.

 

Niezależnie od tego, na który zabieg zdecydujesz się u swojego zwierzaka, z pewnością będzie miał pozytywny wpływ na jego zdrowie i samopoczucie.

 

Kiedy warto wykonać sterylizację lub kastrację?

 

Przeprowadzenie sterylizacji lub kastracji zależy od płci i rasy zwierzaka. Jeśli chcemy uniknąć niechcianego krycia, zabieg u samca powinien zostać wykonany przed osiągnięciem pełnej dojrzałości płciowej, czyli ok. 6 miesiąca życia. W przypadku psów ras dużych i olbrzymich – między 8, a nawet 20 miesiącem życia ze względu na dłuższy proces stabilizacji hormonów, które mają wpływ na prawidłowy rozwój układu kostno-stawowego. Zabieg u samicy można przeprowadzić wcześniej, jednak weterynarze zalecają, aby odbył się po pierwszej cieczce. Podczas wizyty specjalista wykonuje badania kliniczne, na podstawie których ustala termin sterylizacji lub kastracji. Pamiętajmy jednak, że na przeprowadzenie zabiegu nigdy nie jest za późno i jest on możliwy także u starszych zwierząt.

 

Jak przebiega sterylizacja bądź kastracja?

 

Dla doświadczonego weterynarza sterylizacja i kastracja to rutynowe zabiegi, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia zwierzaka. Jednak ze względu na to, że obie czynności wymagają znieczulenia ogólnego, lekarz przeprowadza dokładne badania w celu podania właściwej dawki środka znieczulającego. W trakcie przeprowadzania sterylizacji/kastracji zostają zachowane wszelkie możliwe standardy aseptyki. Używa się odkażonych narzędzi chirurgicznych, jednorazowych serwet operacyjnych, masek i rękawiczek, a cały proces trwa zazwyczaj kilka godzin i przebiega w spokojnej atmosferze.

 

Rekonwalescencja po zabiegu

 

Ze względu na konieczność podania narkozy, zwierzę odbierzemy dopiero po całkowitym przebudzeniu. Nasz pupil może być nieco otępiały, a także odczuwać ból przy chodzeniu. Dlatego powinniśmy wtedy zapewnić mu spokójmożliwość długiego wypoczynku i podawać leki przypisane wcześniej od weterynarza.

 

Wielu właścicieli zastanawia się także, czy zwierzak po zabiegu nie będzie miał większej predyspozycji do tycia. Może się okazać, że jednym z efektów ubocznych będzie spowolnienie metabolizmu, dlatego zaleca się stosowanie odpowiedniej karmy i dostosowanie jej ilości do poziomu aktywności czworonoga.

 

Chcesz skorzystać z usługi kastracji lub sterylizacji psa bądź kota? Zapraszamy do naszego gabinetu! Sprawdź ofertę - chirurgia zwierząt.

GODZINY OTWARCIA GABINETU:

 

poniedziałek - piątek:

07:00-21:00

sobota

09:00-17:00

niedziela

09:00-15:00

PROJEKT I REALIZACJA SPECTRUM MARKETING | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023

POGOTOWIE WETERYNARYJNE 24/7
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

GABINET WETERYNARYJNY PLUTO
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

UMÓW WIZYTĘ