GABINET WETERYNARYJNY PLUTO UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

24 marca 2023

Świnka morska - nie czekaj aż będzie chora

Świnki morskie w naszym kraju to często spotykane zwierzątka domowe. Są bardzo przyjacielskie, potrafią przekazywać swoje odczucia za pomocą różnorodnych gestów i dźwięków. Jesteś właścicielem świnki lub zastanawiasz się nad zakupem takiego zwierzaka? Z tego artykułu dowiesz się, jak prawidłowo opiekować się tymi sympatycznymi gryzoniami, by cieszyły się doskonałym samopoczuciem i zdrowiem.

 

Świnka morska, czyli kawia domowa

 

Świnka morska, zwana także kawią domową, pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie została udomowiona ponad 5000 lat temu. To ciekawe świata, towarzyskie zwierzaki, które wymagają ze strony właściciela wiele troski, miłości i codziennego kontaktu. Przeciętnie świnki żyją ok. 7 lat, jednak statystyki pokazują, że przy odpowiedniej pielęgnacji, mogą być z nami jeszcze dłużej.

 

Oto najpopularniejsze rasy świnek morskich według podziału na rodzaj sierści:

  • rasa krótkowłosa – np. Abisyńska, American (najczęściej spotykana), Rex, Ridgeback,
  • rasa długowłosa – m.in. Bouncle, Coronet, Peruwianka, Szetlandzka, Merino,
  • rasa bezwłosa – Skinny i Baldwin, czyli osobniki niemal pozbawione sierści. Jej niewielka ilość pojawia się w okolicy pyszczka, kończyn i narządów płciowych.

 

Niezależnie od rasy gryzonie występują najczęściej w różnorodnym umaszczeniu w kolorze brązowym, białym, rudym czy beżowym.

 

Co jedzą świnki morskie?

                  

Świnki morskie są roślinożerne i spożywają głównie suche pokarmy. Do codziennych posiłków tych gryzoni należą warzywa: marchew, pietruszka, buraki, papryka, rzodkiewka, szpinak, seler. Od czasu do czasu można im podawać owoce – jabłka, winogrona. Tutaj warto zaznaczyć, że w menu kawii powinny się znaleźć produkty bogate w witaminę C – np. czarna porzeczka, owoce dzikiej róży. Futrzaki nie są w stanie samodzielnie syntezować kwasu askorbinowego i wymagają regularnej suplementacji.

 

Zaleca się, aby właściwa dieta dla tych uroczych gryzoni miała następujące proporcje: 75-80% sianka, 5-10% gotowej karmy, 5-10% warzyw i zieleniny. Kawie będą zadowolone także z przysmaków w postaci owoców i ciasteczek, jednak takie produkty nie powinny stanowić więcej niż 5% wszystkich posiłków. Aby pomóc im w stępieniu stale rosnących ząbków, należy umieścić w klatce twarde przekąski do obgryzania – gałązki drzew, kolby. Ważny jest także stały dostęp do wody i regularne napełnianie poidełka. Warto mieć świadomość, że świnki nie znają umiaru w jedzeniu i zjedzą wszystko, co mają w klatce, dlatego powinniśmy podawać zbilansowane posiłki najlepiej dwa razy dziennie.

 

Co ciekawe, kawie nie mogą spożywać wszystkich produktów pochodzenia roślinnego. Szkodzą im ostre warzywa (czosnek, cebula), sałata. Niewskazane są także rośliny strączkowe – groch i fasola. Pamiętajmy, że odpowiednio urozmaicona dieta to podstawa dobrego samopoczucia naszych pupili, która sprawia, że o wiele rzadziej chorują i dłużej żyją.

Odpowiednia dieta będzie kluczowa dla zdrowia i samopoczucia świnki morskiej

Klatka dla świnki morskiej

 

Zbyt mała klatka to jeden z najczęściej popełnianych błędów przez właścicieli świnek morskich. Futrzaki potrzebują dużej przestrzeni zarówno na swoją aktywność, jak i wypoczynek. Decydując się na małe zwierzątko, trzeba wziąć pod uwagę, że w ciągu najbliższych miesięcy znacznie urośnie, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w dużą, wygodną klatkę z kuwetą. W mieszkanku pupila powinny znaleźć się także akcesoria, które umilą mu czas – domek, hamaczek, legowisko, tunele i inne drobiazgi. Oczywiście nie można zapomnieć o miseczkach na pokarm i picie, a także odpowiedniej ściółce. Kawie to bardzo delikatne i wrażliwe zwierzątka, dlatego przy wyborze klatki zadbajmy o miękkie podłoże w postaci maty lub dywanika.

 

Świnki morskie lubią towarzystwo

 

Świnki morskie to zwierzątka stadne i najlepiej czują się w swoim towarzystwie. Przebywając w samotności, mogą zachowywać się apatycznie, chorować i podupadać na zdrowiu. Zwierzątka w stadzie czują się bezpieczniej, chętniej wychodzą z kryjówek i bawią się ze sobą. Dla właścicieli to dobra okazja, by przyjrzeć się, jak wygląda życie szczęśliwych świnek morskich. Ich charakterystycznym zachowaniem jest tzw. popcorning. Od czego pochodzi nazwa zjawiska? Oto odpowiedź – radosne stadko świnek kręci się i podskakuje wesoło, zupełnie jak przy przygotowywaniu popcornu.

 

Ciekawostką jest fakt, że bardzo poważnie do komfortu zwierzaków podeszli Niemcy i Szwajcarzy. W obu krajach zakup jednej kawii jest niemożliwy – trzeba od razu zdecydować się na co najmniej dwie.

 

Pielęgnacja świnek morskich

 

Świnka morska, tak jak każde inne zwierzę, potrzebuje właściwej pielęgnacji. O ile kawie krótkowłose nie wymagają częstego wyczesywania, o tyle długowłose warto szczotkować nawet codziennie. Poprawiamy tym samym ukrwienie skóry zwierzaka, usuwamy martwe włosy i inne zanieczyszczenia z futerka. Raz w miesiącu powinniśmy także skracać ich pazurki za pomocą specjalnych obcążków.

 

Pielęgnacja to nie wszystko, dlatego warto zadbać o dobre samopoczucie zwierzaka. Świnki to zwierzątka towarzyskie – uwielbiają głaskanie, przytulanie i zabawy. Jeśli zwierzątka przebywają poza klatką, pochowajmy kable, by ich nie pogryzły oraz ostre przedmioty, by się nie pokaleczyły.

 

Świnki morskie – profilaktyka i opieka weterynaryjna

 

Opieka nad świnką morską wymaga z naszej strony także regularnych badań i opieki weterynaryjnej. Zwierzątka nie muszą być szczepione, natomiast warto stosować się do kilku zaleceń, aby mogły jak najdłużej cieszyć się zdrowiem.

  • Odrobaczanie – powinno być przeprowadzane dwa razy w roku. To o tyle ważne, by nie dochodziło do sytuacji, w której nasz zwierzak zjadłby z zieleniną jaja pasożytów, powodujące ostre zatrucia pokarmowe. Po odrobaczeniu zwierzątka należy umieścić je w czystej zdezynfekowanej klatce z nową ściółką.
  • Wizyty u weterynarza – w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”, zaleca się regularne wizyty u weterynarza, najlepiej raz na pół roku. Jeśli dopiero decydujemy się na zakup świnki, udajmy się do lekarza po dwóch tygodniach od momentu przywiezienia jej do domu.
  • Badania – co 6 miesięcy warto także przeprowadzać podstawowe badania krwi, kału i moczu, a w przypadku samicy – USG dróg rodnych. Ma to na celu wczesne wykrycie zmian chorobowych, dzięki czemu szybciej będzie można zareagować i wprowadzić właściwe leczenie.

 

Świnki morskie – codzienna obserwacja

 

Stała obserwacja świnek morskich jest bardzo istotna, aby w razie czego zauważyć niepokojące zmiany. Ze szczególną uwagą powinniśmy przyglądać się łapkom i sierści zwierząt. Jeśli zauważymy niepokojące zmiany (zaczerwienienia, ranki, zaropienia), trzeba jak najszybciej udać się do weterynarza. Oto pozostałe symptomy, które wymagają pilnej interwencji lekarskiej:

  • utrata masy ciała,
  • trudności w oddychaniu,
  • obecność krwi w moczu,
  • kichanie,
  • wyciek wydzieliny z oczu lub nosa,
  • apatia.

 

Każde z tych objawów może być początkiem groźniejszych schorzeń. Świnki morskie najbardziej podatne są na choroby przyzębia, zapalenie płuc, oskrzeli, grzybicę, zaparcia, biegunki. Jak wiemy, kawie to bardzo delikatne stworzenia, dlatego nie zwlekajmy z wizytą u lekarza i nie narażajmy ich na niepotrzebne cierpienie.

 

Szukasz dobrego weterynarza dla swojej świnki morskiej? Zapraszamy do naszych gabinetów w Radzionkowie i Piekarach Śląskich! Sprawdź ofertę – leczenie drobnych ssaków.

GODZINY OTWARCIA GABINETU:

 

poniedziałek - piątek:

07:00-21:00

sobota

09:00-17:00

niedziela

09:00-15:00

PROJEKT I REALIZACJA SPECTRUM MARKETING | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023

POGOTOWIE WETERYNARYJNE 24/7
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

GABINET WETERYNARYJNY PLUTO
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

UMÓW WIZYTĘ