GABINET WETERYNARYJNY PLUTO UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

05 maja 2023

Pierwsza pomoc przedweterynaryjna - jak pomóc pupilowi przed wizytą u lekarza?

Posiadanie zwierzaka to nie tylko beztroskie chwile spędzone na zabawie, ale także duża odpowiedzialność dla właściciela. Czasami musimy zmierzyć się z nagłymi, nieprzewidzianymi sytuacjami, które wymagają od nas szybkiej reakcji, a w pobliżu nie ma weterynarza. Jak pomóc naszemu ulubieńcowi w tak stresujących chwilach? Jak postępować w nagłych wypadkach? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

 

Czym jest pierwsza pomoc przedweterynaryjna?

 

Mimo rutynowych wizyt u weterynarza i odpowiedniej pielęgnacji pupila mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje, w których musimy udzielić natychmiastowej pomocy zwierzakowi, zanim trafi pod opiekę specjalisty. Na zwierzęta czyhają bowiem przeróżne zagrożenia, zarówno w domu, jak i poza nim – ugryzienie, potrącenie przez samochód, złamanie, zadławienie, skaleczenie, reakcja alergiczna i inne zdarzenia, które będą wymagać od nas błyskawicznej reakcji.

 

Kiedy twój pupil znajdzie się w sytuacji awaryjnej i jego stan nagle się pogorszy, postaraj się zachować spokój, udziel mu niezbędnej pomocy i szybko skontaktuj się z pogotowiem weterynaryjnym. Oto schemat ABCD, czyli zasady postępowania w nagłych wypadkach:

  • Airways (drożność dróg oddechowych) – jeśli zwierzę jest nieprzytomne, sprawdź jamę ustną i obejrzyj wnętrze pyska w poszukiwaniu ciała obcego, a także, jeśli zajdzie taka konieczność – postaraj się je usunąć.
  • Breathing (ocena oddechu) – sprawdź, czy zwierzak oddycha. Przyłóż dłoń lub inny przedmiot (telefon, źdźbło trawy, lusterko) do nosa pupila i obserwuj ruchy klatki piersiowej.
  • Circulation (ocena krążenia) – bardzo istotna jest kontrola tętna i bicia serca zwierzęcia oraz ocena czy nie ma krwawień zewnętrznych.
  • Disability (ocena neurologiczna) – spróbuj nawiązać kontakt ze zwierzakiem. Sprawdź, czy reaguje np. na imię lub dotyk.

 

W przypadku niespodziewanego zdarzenia zwierzę może być zdezorientowane i zacząć agresywnie reagować. Dlatego wszelkie czynności należy wykonywać delikatnie i ostrożnie, by uspokoić pupila.

Niektóre sytuacje wymagają także zabezpieczenia miejsca zdarzenia i zachowania maksymalnej ostrożności wobec istniejącego zagrożenia (np. ruchu na drodze). Jeśli mamy możliwość, najlepiej poprosić o pomoc kogoś z najbliższego otoczenia i jeśli jest to możliwe, przenieść zwierzaka w bezpieczne miejsce.

 

Zwierzaki, podobnie jak ludzie, mogą ulegać różnym wypadkom losowym, w wyniku których istnieje zagrożenie utraty życia. Czasem konieczne staje się przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, a w przypadku obfitego krwawienia także założenie opaski uciskowej. Dlatego warto zdecydować się na profesjonalny kurs pierwszej pomocy dla zwierząt, aby mieć pewność, że nasze działania w trudnych chwilach przyniosą zamierzony efekt.

Zadbaj o odpowiednio wyposażoną apteczkę pierwszej pomocy na wypadek nagłych sytuacji

Apteczka pierwszej pomocy dla właścicieli zwierząt

 

Każdy właściciel czworonoga powinien posiadać w domu apteczkę pierwszej pomocy na wypadek drobnych skaleczeń. Warto także zabierać ją ze sobą, jeśli sporo podróżujemy ze zwierzakiem. Co powinno się znaleźć w takiej apteczce?

  • Bandaże,
  • nożyczki z tępą końcówką,
  • płyn do dezynfekcji ran,
  • pęseta (np. do wyciągania kleszczy),
  • opatrunki na ranę,
  • rękawiczki,
  • koc foliowy do utrzymania ciepłoty,
  • dodatkowe okrycie do wykorzystania np. jako nosze,
  • taśma samoprzylepna.

 

Jak widać, apteczka pierwszej pomocy dla zwierząt praktycznie w niczym nie różni się od tej dla człowieka. Pamiętajmy, aby po udzieleniu pierwszej pomocy, zabrać swojego pupila do weterynarza do kontroli.

 

Profilaktyka ponad wszystko

 

Pamiętajmy, że posiadanie zwierzęcia to nie tylko wspólna zabawa, ale i obowiązek. Jako właściciele musimy odpowiednio zadbać o samopoczucie i zdrowie pupila, mimo że niektórych zdarzeń nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Pupila należy uważnie obserwować w różnych sytuacjach – czy to podczas zabawy, czy spożywania posiłku. Jeśli zachowuje się nietypowo, traci apetyt, staje się osowiały lub agresywny, należy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem i umówić na wizytę, by nie przysparzać mu dodatkowych cierpień. Pamiętajmy, że wiele chorób rozwija się podstępnie i na pierwszy rzut oka może wydawać się, że mamy do czynienia z błahymi dolegliwościami, które z czasem samoistnie ustąpią. Nic bardziej mylnego. Dzięki szybkiej reakcji możemy w przyszłości uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, wymagających od nas natychmiastowego udzielenia pomocy.

 

Szukasz dobrego weterynarza dla swojego pupila? Zapraszamy na wizytę do naszych gabinetów Pluto w Radzionkowie i Dog-torek w Piekarach Śląskich. Zapewniamy także fachową, całodobową pomoc w nagłych przypadkach – w razie potrzeby skontaktuj się z naszym pogotowiem weterynaryjnym.

GODZINY OTWARCIA GABINETU:

 

poniedziałek - piątek:

07:00-21:00

sobota

09:00-17:00

niedziela

09:00-15:00

PROJEKT I REALIZACJA SPECTRUM MARKETING | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023

POGOTOWIE WETERYNARYJNE 24/7
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

GABINET WETERYNARYJNY PLUTO
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

UMÓW WIZYTĘ