GABINET WETERYNARYJNY PLUTO UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

27 maja 2022

Jakie zwierzęta potrzebują okulisty?

Twoje zwierzę trze łapką oko lub jego okolice? Przewraca się o meble albo ma zmętniałą spojówkę? Koniecznie odwiedź weterynarza specjalizującego się w okulistyce zwierzęcej! Bo podobnie jak w przypadku ludzi, także i zwierzęta wymagają czasami konsultacji okulistycznej.

 

Z tego artykułu dowiesz się, jakie jeszcze objawy mogą wskazywać na choroby oczu u psa i kota, a które u małych ssaków i gryzoni. Zaznajomisz się z zakresem działania okulistyki zwierzęcej i poznasz proste sposoby umożliwiające dbanie o wzrok pupila.

 

Jakie zwierzęta wymagają regularnych wizyt u okulisty?

 

Chyba nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać, że wzrok to dla zwierząt jeden z podstawowych zmysłów ułatwiający ich codzienne funkcjonowanie. Niestety, nasi czworonożni przyjaciele podobnie jak my sami, często zmagają się z różnymi chorobami – także właśnie w obrębie oczu.

 

Weterynarz specjalizujący się okulistyce zwierzęcej to osoba, która dokładnie zbada narząd wzorku twojego pupila, zdiagnozuje ewentualny problem oraz pomoże w leczeniu wykrytych chorób i zaburzeń. Zarówno tych powstałych w wyniku toczącej się infekcji, jak i nieinfekcyjnych.

 

Wbrew pozorom okresowe kontrole oczu nie są zarezerwowane wyłącznie dla psów i kotów. Takie wizyty warto przeprowadzać także z królikami, chomikami, świnkami morskimi i innymi drobnymi ssakami i gryzoniami. Szczególnie tymi w podeszłym wieku.

 

4 sygnały, że powinieneś udać się ze zwierzęciem do okulisty

 

Weterynarze zalecają, by na bieżąco kontrolować stan zdrowia domowych pupili – również w zakresie ich wzroku. Radzi się spojrzeć zwierzakowi w oczy raz w tygodniu, by w porę dostrzec ewentualne odchylenia. To, co powinno budzić we właścicielach zaniepokojenie, to na pewno niecodzienne zachowanie zwierzęcia oraz utrzymujące się wycieki.

 

Zauważyłeś zmiany w zachowaniu zwierzęcia lub wycieki w okolicach oczu? Nie bagatelizuj ich!

 

Zwierzęce choroby oczu lub dysfunkcje w ich obrębie mogą sygnalizować między innymi:

 

1. Nietypowe zachowanie

Pierwszymi symptomami, które powinny wzbudzić podejrzenie pogorszenia wzroku lub jego nieprawidłowego funkcjonowania, jest pocieranie łapami oczu lub ocieranie pyszczkiem mebli, dywanów itp. To typowe reakcje zwierzęcia na uczucie dyskomfortu. Tego rodzaju zachowania mogą sygnalizować, że twój pupil odczuwa ból, swędzenie lub pieczenie w okolicach oczu. Warto wiedzieć, że uszkodzenia mechaniczne powstałe w ich wyniku mogą pogłębiać problem, a nawet doprowadzić do uszkodzenia rogówki (np. w zespole suchego oka).Pogorszenie wzroku u psa lub kota może zwiastować także jego wpadanie na przedmioty, obijanie się o ściany, potykanie czy nazbyt ostrożne stawianie kroków.    

 

2. Zmiana koloru spojówki

Kolejny ważny objaw to zmieniający się kolor spojówki. Kontrolę jej stanu przeprowadza się poprzez odchylenie dolnej powieki. U zdrowego pas lub kota ma ona lekko różowy kolor. Typowe zaczerwienienie może świadczyć o chorobach oczu lub rozwijającej się w ich obrębie infekcji. Białe spojówki natomiast są najczęściej objawem chorób towarzyszących. U psów blada spojówka to nietypowy zwiastun anemii lub babeszjozy.

 

3. Wydzielina z oka

Nie każda wydzielina z oka zwierzęcia musi sygnalizować poważne problemy. Podobnie jak u ludzi, także i wśród zwierząt niewielką ilość zeschniętej wydzieliny można zaobserwować po nocy lub dłuższej drzemce. Popularne „śpiochy” są wynikiem samooczyszczenia się gałki ocznej i nie stanowią zagrożenia dla pupila.

 

Inaczej jest w przypadku ropnych wydzielin i innych wycieków, które można zauważyć w ciągu dnia. Gromadzące się w okolicach oczu lub wyciekające na sierść, mogą zwiastować zapalenie spojówek lub wspomniany zespół suchego oka. U psów posiadających białą sierść, mogą tworzyć się tak zwane ścieżki łzowe, czyli odbarwienia włosów na brązowo. Ropna wydzielina czy nadmierne łzawienie to również objaw toczących się w obrębie oczu infekcji bakteryjnych. Warto wiedzieć, że nieleczone wysięki mogą prowadzić nawet do utraty wzroku.

 

4. Inne niepokojące objawy

Poza typowymi symptomami czujność powinny wzbudzić także inne oznaki. Nagłe zamglenie gałki ocznej lub przymykanie oczu może zapowiadać jaskrę, lub zaćmę. Powiększenie jednej lub obu gałek ocznych również obliguje do kontroli weterynaryjnej. Kolejnym łatwo zauważalnym objawem jest światłowstręt. Każdego z tych objawów nigdy nie należy lekceważyć i udać się jak najszybciej do weterynarza zajmującego się okulistyką zwierząt.

 

Jak wybrać dobrego okulistę dla pupila?

 

Z dolegliwościami wzrokowymi u zwierząt należy zgłosić się do specjalisty wyszkolonego w diagnostyce i leczeniu oczu. I mimo że wciąż stosunkowo mało jest weterynarzy zajmujących się właśnie tą dziedziną, to w przypadku zauważenia któregoś z powyższych objawów u swojego pupila, warto poszukać takiej osoby w najbliższej okolicy.

 

Gabinety doskonalące się w tej tematyce najczęściej są bardzo dobrze wyposażone. Posiadają profesjonalny sprzęt, dzięki któremu można nierzadko uratować wzrok czworonożnego przyjaciela. Bardzo często miejsca takie oferują szeroki zakres badań i przeprowadzają skomplikowane zabiegi.

 

Twój pupil wymaga konsultacji okulistycznej? Serdecznie zapraszamy do naszych gabinetów Pluto i Dog-torek, gdzie zwierzę otrzyma kompleksową pomoc i fachową opiekę. Szczegóły oferty znajdziesz w zakładce Okulistyka dla zwierząt.

 

Kiedy udać się ze zwierzakiem do okulisty?

 

Choroby oczu u zwierząt domowych pojawiają się niezależnie od wieku. Często występowanie tego typu dolegliwości zależne jest od genetyki lub anatomicznej budowy. Zawsze, więc kiedy pojawiają się niepokojące objawy, warto udać się do weterynarza. Nasi doświadczeni lekarze specjalizujący się w okulistyce dla zwierząt kompleksowo zbadają wzrok twojego pupila i pomogą w dopasowaniu odpowiedniego leczenia. Wykonają badania dodatkowe określające m.in. bardzo ważne dla funkcjonowania oczu ciśnienie wewnątrzgałkowe, czy ilość produkowanych łez.

Sprawdź, na jakie schorzenia narządu wzroku narażone są koty, psy, gryzonie i małe ssaki – dowiedz się, z jakimi objawami należy udać się do weterynarza.

 

Najpopularniejsze choroby oczu u kotów

 

Kocie oko to niezwykle delikatny narząd, o który wbrew pozorom trzeba dbać każdego dnia. Chcąc zapewnić pupilowi należyty komfort funkcjonowania, należy zwracać uwagę także i na ten aspekt jego zdrowia. Niestety, nawet mimo odpowiedniej pielęgnacji i stałej kontroli, u kotów mogą pojawiać się różnorodne choroby wzroku.

 

Koty widzą lepiej niż psy, a ich wzrok z racji uwarunkowania genetycznego lepiej funkcjonuje w nocy, kiedy polują. Widzą sporo odcieni szarości, za to dostrzegają mniej kolorów. Ich oczy odbijają światło, co powoduje powstanie efektu charakterystycznych „świecących” oczu.

 

Regularna obserwacja pupila i wizyty u weterynarza pozwolą szybciej wykryć potencjalne choroby oczu

 

Obserwując kota na co dzień, można szybko zauważyć zmiany w obrębie jego wzroku. To, co powinno właścicieli zaniepokoić to między innymi łzawienie, zaczerwienienie lub zbielenie spojówek, spuchnięcie powiek, wysięk, mrużenie, pocieranie łapą, przymknięcie jednego lub obu oczu, unikanie światła, zmiana barwy sierści wokół oka i samego oka, zmatowienie bądź zmętnienie powierzchni gałki ocznej, zachodzenie trzeciej powieki na oczy. Osłabienie widzenia objawiające się wchodzeniem na przedmioty to także jeden z pierwszych symptomów chorób oczu.

 

Wśród najczęściej diagnozowanych chorób oczu u kota wyróżnić można:

  • zapalenie spojówek,
  • zez,
  • choroby powiek,
  • zapalenie i wrzody rogówki,
  • martwica włókien rogówki,
  • jaskra,
  • zaćma,
  • zespół suchego okaz,
  • koci katar,
  • wypadnięcie trzeciej powieki.

 

Na takie dolegliwości najbardziej narażone są rasy egzotyczne i koty perskie. Niechronione długim pyszczkiem i nosem, częściej zmagają się z dolegliwościami związanymi ze zmysłem wzorku. Najbardziej popularne wśród kotów schorzenie – zapalenie spojówek zdecydowanie częściej przytrafia się właśnie tym odmianom. I choć gatunki europejskie równie silnie narażone są na takie dolegliwości, to z racji anatomicznego usposobienia rzadziej chorują.  

 

Najczęstsze choroby oczu psów

 

Bardzo podobne objawy sugerujące choroby oczu, występują u psów. Więc kiedy twój czworonożny przyjaciel pociera oko łapą, z oka wydobywa się żółta lub zielona wydzielina, pies mruży oczy, ma światłowstręt, zaczerwienienie spojówek, czy występuje łzawienie i pogorszenie wzorku, należy bezwzględnie zgłosić się do specjalisty. Taka wizyta może uchronić zwierzę przed całkowitą utratą wzroku!

Do najbardziej typowych psich chorób oczu zalicza się między innymi:

  • wady powiek,
  • jaskrę,
  • zaćmę,
  • zapalenie spojówek,
  • niedrożność przewodów łzowych,
  • zespół suchego oka,
  • wrzody rogówki,
  • dwurzędność rzęs.

 

Podobnie jak u kotów, także i wśród psów na schorzenia wzroku najbardziej narażone są rasy, których przewód nosowy jest bardzo krótki oraz te krótkowłose. Tu wymienić można, chociażby,  maltańczyka, shih tzu, mopsa, buldoga, cocker-spaniela i chihuahua.

 

Najpopularniejsze choroby oczu u gryzoni i małych ssaków

 

Nie tylko psy i koty zmagają się z dolegliwościami w obrębie wzroku. Na choroby oczu cierpią także mniejsze zwierzaki. W przypadku chomików, podobnie jak u większych zwierząt, choroby wzroku objawiają się poprzez zaczerwienioną skórę wokół oczu, łzawienie, lepką wydzielinę i mrużenie.

Z podobnymi przypadłościami zmagają się ich kuzynki, czyli świnki morskie. Zdrowe zwierzęta tej odmiany mają piękne, lśniące oczy. Chory narząd wzroku zmaga się natomiast z nadmiernym łzawieniem, zamgleniem i opuchlizną. Urazy oka wywoływane przez zetknięcie z twardymi elementami roślin, sianem czy ściółką może powodować wrzodziejące zapalenie rogówki. Poza tym świnki morskie podobnie jak reszta zwierząt domowych najczęściej zapadają na zapalenie spojówek. 

 

Opieki okulistycznej wymagają także gryzonie i małe ssaki

Do powszechnie diagnozowanych chorób okulistycznych wśród królików również zalicza się zapalenie spojówek. Poza tym króliki wykazują często niedrożność przewodu nosowo-łzowego, jaskrę, zapalenie woreczka łzowego, owrzodzenie rogówki, ropień zagałkowy i zapalenie błony naczyniowej oka. Zaczerwienienie, ropa w kąciku oka, czy mrużenie powinny skłonić właściciela do odwiedzin u weterynarza.

 

Badania okulistyczne u zwierząt - zakres

 

Okulista zwierzęcy nie tylko dokładnie zbada wzrok twojego pupila, postawi odpowiednią diagnozę i wdroży określone sposoby leczenia, ale także dokona korekty powiek i wykona inne zabiegi w obrębie narządów pomocniczych oka.

W naszych gabinetach w Radzionkowie i Piekarach Śląskich wykonujemy za pomocą termometru indukcyjnego bezbolesne badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. W ramach dodatkowych czynności weterynarze dokonują często pomiar produkcji łez, czy badanie przedniego (dzięki lampie szczelinowej) i tylnego odcinka oka (oftalmoskopia pośrednia i bezpośrednia).

Po postawieniu odpowiedniej diagnozy weterynarz może zlecić antybiotykoterapię, leczenie sterydowe, wdrożyć niesterydowe leki przeciwzapalne, preparaty poprawiające krążenie w naczyniach włosowatych, a w ostateczności skierować zwierzę na zabieg operacyjny.

 

Jak dbać o wzrok pupila?

 

Podstawą pielęgnacji jest regularna obserwacja połączona z używaniem specjalnych preparatów dla zwierząt. Wystarczy przemywać oczy pupila kilka razy w ciągu miesiąca, by oczyścić okolice oczu z drobnoustrojów i zalegających tam zanieczyszczeń. Jeśli akurat nie mamy pod ręką specjalnego płynu, można użyć soli fizjologicznej, naparu z rumianku albo świetlika lub zwyczajnej przegotowanej wody. Tu przydać się mogą bezpyłowe chusteczki, gazik lub wacik. Tego typu czynność pielęgnacyjną zawsze podejmujemy czystymi rękami, wykonując ruch od kącika oka do zewnątrz.

 

GODZINY OTWARCIA GABINETU:

 

poniedziałek - piątek:

07:00-21:00

sobota

09:00-17:00

niedziela

09:00-15:00

PROJEKT I REALIZACJA SPECTRUM MARKETING | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023

POGOTOWIE WETERYNARYJNE 24/7
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

GABINET WETERYNARYJNY PLUTO
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

UMÓW WIZYTĘ