GABINET WETERYNARYJNY PLUTO UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW
Króliki, obok psów i kotów, to kolejne, chętnie wybierane domowe pupile. Oczywiście, tak jak każde inne zwierzę wymagają oddanego właściciela, który będzie właściwie o nie dbał. Przed zakupem koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem – dowiedz się, jak dbać o królika, aby zapewnić mu odpowiednie warunki.
Króliki to sympatyczne stworzenia, które urzekają swoim wyglądem. Te popularne zwierzątka są niewielkich rozmiarów, w naszych domach najczęściej goszczą następujące rasy:
Mimo że króliki domowe różnią się od siebie, podobnie jak psy i koty, wszystkie rasy wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Bardzo często można spotkać się z informacją, że najlepiej kupować je parami – króliki są bardzo towarzyskie i ciekawe świata. Jeśli chcemy uniknąć kłopotliwego rozmnażania, warto zdecydować się na kastrację zwierzaków u lekarza-specjalisty.
Planujesz zakup królika? Przed przybyciem zwierzątka do domu koniecznie zapoznaj się z najważniejszymi aspektami jego pielęgnacji. Poniżej znajdziesz podstawowe zasady opieki nad królikiem – m.in. wskazówki w zakresie wyboru odpowiedniej klatki, prawidłowej diety oraz właściwej pielęgnacji sierści, skóry i uszu.
Ze względu na to, że króliki to wyjątkowo ruchliwe zwierzęta warto zadbać o odpowiednią klatkę. Im większa, tym lepsza – musi być na tyle duża, aby dawała możliwość swobodnego poruszania się i wydzielenia miejsca zarówno do jedzenia (w postaci miseczki na pokarm), jak i legowiska do spania. Warto także zainwestować w drewniany domek, w którym zwierzę będzie mogło wypoczywać.
Częstym błędem właścicieli jest dobranie nieodpowiedniego podłoża do klatki. Tradycyjne trociny mogą ranić królicze łapki, a także wpadać do oka, powodując zapalenie spojówek. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na granulat ekologiczny.
Zapewnienie odpowiedniej klatki dla królika to nie wszystko. Pamiętajmy o tym, że cała domowa przestrzeń powinna być bezpieczna dla gryzoni, gdy będą przebywały poza klatką. Należy zabezpieczyć wszystkie kable, gniazdka elektryczne i inne, potencjalnie niebezpieczne akcesoria, które mogłoby się znaleźć na ich drodze.
Podstawowa dieta królika powinna składać się z wysokiej jakości suszu bogatego w błonnik. Unikajmy zatem karmy zawierającej dużą ilość cukrów, soli, sztucznych barwników czy konserwantów. Doskonałym uzupełnieniem diety będzie siano, które należy układać w paśniku i codziennie wymieniać. Ułożone na dnie klatki szybko staje się mokre, przez co zaczyna gnić i może stanowić zagrożenie dla króliczego zdrowia. Dieta pupila powinna być urozmaicona – w jadłospisie warto uwzględnić także warzywa, świeże, sezonowe rośliny i zioła (koniczyna, mniszek lekarski).
Króliki to na ogół czyste zwierzątka, które znakomicie radzą sobie z czyszczeniem futerka. Jednak od 2 do 4 razy w roku ich sierść linieje, dlatego wymagają właściwej pielęgnacji. Z jednej strony regularne szczotkowanie działa na nie relaksująco niczym odprężający masaż, a z drugiej – pozwala pozbyć się obumarłej sierści i naskórka. Jeśli chodzi o króliki długowłose (np. angory), powinny być czesane codziennie, najlepiej metalową szczotką. Warto także od czasu do czasu skorzystać z wizyty u groomera, czyli fryzjera dla zwierząt. Systematyczne strzyżenie pomaga zarówno w utrzymaniu higieny, jak i ogranicza ryzyko wystąpienia poważnych dolegliwości zdrowotnych (odparzeń, problemów z poruszaniem się, zapalenia skóry na łapkach).
Królików nie wolno kąpać – ich futerko mocno nasiąka wodą i długo schnie. Tym samym możemy narazić futrzaka na przeziębienie. Dlatego w przypadku mocno zabrudzonej sierści (np. po zabawie w zabłoconym terenie) możemy delikatnie wyczyścić ją zwilżoną chusteczką.
Pielęgnacja pazurków u królików jest również bardzo istotna. Zbyt długie mogą łamać się, sprawiać ból podczas chodzenia, a nawet doprowadzić do deformacji paluszków. Przy obcinaniu pazurków trzeba zwrócić uwagę, dokąd można je przyciąć, aby nie spowodować urazu. Część ukrwiona jest różowa, natomiast biała – martwa, dlatego zaleca się ucięcie paznokcia za pomocą specjalnych obcinaczek w odległości ok. 1 mm od różowej części.
Pamiętajmy, że uszy królików są bardzo wrażliwe i stanowią ważny ośrodek termoregulacyjny. Pod żadnym pozorem w trakcie zabawy czy przenoszenia nie powinniśmy zwierzaka ciągnąć lub podnosić za tę delikatną część ciała. Pielęgnacja uszu polega przede wszystkim na obserwacji, czy nie ma w nich strupów, wydzieliny, kawałków siana czy innych zanieczyszczeń. W przypadku pojawienia się ciał obcych należy jak najszybciej udać się do weterynarza, który zajmie się chorym narządem.
Szukasz dobrego weterynarza dla królika? Zapraszamy do naszych gabinetów! Sprawdź ofertę – leczenie drobnych ssaków, królików i gryzoni.
Każdy królik wymaga wnikliwej obserwacji ze strony właściciela. Na które części ciała trzeba jeszcze zwracać uwagę?
Króliki uwielbiają zabawki. To zwierzątka ruchliwe i energiczne, dzięki czemu wymagają z naszej strony dużej uwagi. Warto wybrać takie akcesoria, które sprawią frajdę pupilowi. Najpopularniejsze są walce, piłki, gryzaki oraz różnego rodzaju konstrukcje, po których mogą się wspinać, czołgać i skakać. Warto pamiętać o tym, aby zabawki miały atesty bezpieczeństwa, były wytrzymałe i nie zawierały drobnych elementów, które królik może łatwo odgryźć i połknąć.
Jeśli zdecydowaliśmy się na królika, warto zaopatrzyć się także w niewielką wagę, aby co najmniej raz w tygodniu ważyć pupila. Dlaczego? Ponieważ znaczna zmiana masy ciała (pow. 10%) jest jednym z pierwszych symptomów świadczących o tym, że coś dolega zwierzakowi. Szybka utrata wagi może świadczyć o podstępnie rozwijających się chorobach, będących zagrożeniem dla życia królika.
Niewłaściwa opieka nad królikiem może prowadzić do wielu schorzeń, dlatego zalecamy systematyczne wizyty u lekarza-specjalisty nawet w przypadku, gdy pupil czuje się dobrze i nic mu nie dolega. Dzięki regularnym badaniom nie narażamy zwierzaka na niepotrzebne stres i ból.
GODZINY OTWARCIA GABINETU:
poniedziałek - piątek: |
07:00-21:00 |
sobota |
09:00-17:00 |
niedziela |
09:00-15:00 |
PROJEKT I REALIZACJA SPECTRUM MARKETING | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023
POGOTOWIE WETERYNARYJNE 24/7
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW
GABINET WETERYNARYJNY PLUTO
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW