GABINET WETERYNARYJNY PLUTO UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

08 września 2023

Jak dbać o chomika?

Chomiki to małe, urocze gryzonie, które zdobyły serca wielu miłośników zwierząt. Ich zabawne zachowanie, przyjazne usposobienie czy niewielkie rozmiary sprawiają, że bardzo lubią je dzieci. Zanim jednak przygarniesz chomika pod swój dach, warto poznać podstawowe informacje na temat opieki nad nim. Poniżej dowiesz się wszystkiego, co potrzebne do stworzenia przytulnego i bezpiecznego środowiska dla nowego pupila.

 

Chomiki – najpopularniejsze gatunki, oswajanie

 

Chomiki to popularne zwierzątka domowe. Do najbardziej znanych gatunków należą chomiki syryjskie, chińskie oraz karłowate. Te niewielkie zwierzęta (w zależności od gatunku ich wielkość waha się od 5 do 18 cm) żyją najczęściej 2-3 lata, choć czasami mogą dożyć nawet 4 lat. Oswojenie chomika wymaga jednak czasu i cierpliwości. Początkowo zwierzę może być nieufne i lękliwe, dlatego nie należy mu przeszkadzać przez pierwsze dni, aby w swoim tempie przyzwyczajało się do nowego domu. Kiedy chomik poczuje się już pewniej, zacznijmy go delikatnie głaskać, dotykać, a także podawać przysmaki z ręki – niech poczuje nasz zapach i usłyszy głos. Jak pupil będzie czuł się w pełni swobodnie, możemy wprowadzić interaktywne zabawy, takie jak spacerowanie po dłoniach czy specjalne zabawki.

 

Jaka jest najlepsza klatka dla chomika?

 

Wszyscy wiemy, że odpowiednio urządzone cztery ściany pomagają w szybkiej aklimatyzacji. Nie inaczej jest w przypadku chomików, dla których domem jest klatka pokryta wygodną ściółką. Poniżej przedstawiamy kluczowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze klatki dla chomika.

  • Wymiary klatki

W zależności od gatunku chomika, minimalne wymiary klatki będą się od siebie różnić. Przyjmuje się, że wielkość 60 x 40 cm będzie odpowiednia dla chomika dżungarskiego lub roborowskiego. Z kolei dla chomika syryjskiego zaleca się klatkę o wymiarach co najmniej 50 x 80 cm. Pamiętajmy, że im większa klatka, tym lepiej. Chomiki to aktywne zwierzątka, które potrzebują przestrzeni do biegania, zabawy i wspinaczki.

  • Rodzaj ściółki

Naturalne włókno drzewne (osikowe lub sosnowe), włókna konopne lub papierowa ściółka to najlepsze materiały do zastosowania jako podłoże w klatce chomika. Ściółka powinna mieć grubość 7-10 cm, aby pupil mógł się w niej zakopać i wydrążyć korytarze do zabawy. Z kolei w części, gdzie znajduje się np. domek, można nałożyć grubszą warstwę, aby stworzyć zwierzakowi miękkie i ciepłe gniazdko.

  • Wymiana ściółki

Dbanie o czystość klatki i regularna wymiana ściółki są kluczowe dla zdrowia i dobrego samopoczucia chomika. Dlatego zalecamy częściową wymianę ściółki raz w tygodniu. Polega ona na usunięciu brudnych fragmentów i dosypaniu świeżego materiału. Pełną wymianę (wraz z dokładnym czyszczeniem klatki) powinniśmy przeprowadzać co najmniej raz w miesiącu, w zależności od potrzeb i liczby chomików.

 

Wyposażenie klatki dla chomika

 

W klatce powinniśmy umieścić rzeczy niezbędne dla zachowania zdrowia i samopoczucia naszego zwierzaka. Oto kilka z propozycji, które zapewniają chomikowi odpowiednie warunki do życia.

  • Poidełko – chomiki to bardzo ruchliwe zwierzątka, którym nie powinno podawać się picia w plastikowej misce. Bardzo łatwo mogą zabrudzić wodę lub wylać jej zawartość na trociny. Alternatywą są specjalne poidełka dla gryzoni w postaci szklanych lub plastikowych buteleczek.
  • Miska na jedzenie – najlepszym wyborem będzie miska metalowa lub ceramiczna. Istnieje o wiele mniejsze prawdopodobieństwo, że chomik wywróci ją podczas jedzenia.
  • Kołowrotek – to niezbędne akcesorium dla każdego chomika. Ważne jest, aby kołowrotek był stabilnie zamocowany i miał płaską powierzchnię bieżną, po której nasz pupil będzie się bezpiecznie poruszał.
  • Domek – każdy chomik potrzebuje miejsca do schronienia i wypoczynku. Domek powinien być wystarczająco przestronny, aby zwierzę mieściło się w nim swobodnie, a jednocześnie przytulny dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa.
  • Akcesoria do wspinaczki i zabawy – chomiki uwielbiają się wspinać. W związku z tym w klatce warto umieścić gałęzie, mostki, rurki czy platformy, które umożliwią wykonywanie różnorodnych aktywności.

Odpowiednie wyposażenie klatki zapewni Twojemu pupilowi komfort i dobre samopoczucie

Zdrowa dieta dla chomika

 

Dieta chomika powinna być zrównoważona i bogata w białko, witaminy i minerały. W sklepach zoologicznych znajdziemy gotowe mieszanki zawierające nasiona, zboża, orzechy i owoce suszone. To doskonałe rozwiązanie, które stanowi podstawę diety chomika.

 

Zwierzątka potrzebują także białka pochodzenia zwierzęcego. Można im je dostarczyć poprzez podawanie jajek gotowanych, suszonych owadów (np. mącznika) czy niewielkiej ilości niskotłuszczowego twarogu. Nie zapominajmy o świeżych warzywach – (marchewkach, brokułach, szpinaku, ogórkach) czy owocach (jabłkach, gruszkach, malinach), które w odpowiednich ilościach dostarczają organizmowi najpotrzebniejszych witamin. Chomikom można także podawać siano oraz zioła – miętę, melisę, pokrzywę – są niezbędnym źródłem błonnika.

 

Istnieje także wiele produktów, których musimy unikać w codziennej diecie pupila. To słodycze, owoce cytrusowe, orzechy, które zawierają związki szkodliwe dla organizmu zwierzaka i mogą prowadzić do chorób żołądka. Również cebula, czosnek oraz pestki owoców są niewskazane. Zawierają one bowiem substancje toksyczne wywołujące anemię i ciężkie zaburzenia układu trawiennego.

 

Jak pielęgnować chomika?

 

Pielęgnacja chomika skupia się na kilku czynnościach:

  • Czesanie sierści – Większość chomików nie wymaga regularnej pielęgnacji sierści, gdyż same utrzymują ją w czystości. Jeśli jednak zwierzę ma długą sierść (np. chomik syryjski), warto delikatnie ją przeczesać raz na kilka dni za pomocą małej szczotki, aby zapobiec powstawaniu kołtunów.
  • Obcinanie pazurów – chomiki bardzo często ścierają swoje pazurki podczas codziennej aktywności, takich jak bieganie w kołowrotku czy kopanie w ściółce. W przypadku gdy są zbyt długie i zaczynają sprawiać pupilowi problem, można je delikatnie przyciąć specjalnymi nożyczkami do małych zwierząt, tak aby nie uszkodzić naczyń krwionośnych.
  • Dbanie o kły – rosną u chomików przez całe życie, dlatego ważne jest, aby zapewnić im możliwość ścierania na twardych przedmiotach. W klatce zwierzaka powinny się zatem znaleźć gryzaki, drewniane klocki, gałązki drzew owocowych, które pozwolą mu utrzymać odpowiednią długość kłów.

 

Czy chomik potrzebuje kąpieli?

 

Stanowczo odradza się kąpieli chomików. Nie tylko powoduje to stres dla zwierzęcia, ale także może przyczynić się do uszkodzenia delikatnej sierści i naruszenia warstwy lipidowej skóry. Chomiki są bardzo czyste i same dbają o higienę swojego ciała. W przypadku zabrudzenia sierści można ją delikatnie przetrzeć wilgotną szmatką lub wodą bez użycia środków chemicznych. Jeśli chomik ma jednak problemy z utrzymaniem czystości, warto skonsultować się z weterynarzem, który oceni stan zdrowia zwierzęcia i doradzi odpowiednie postępowanie.

 

Jak opiekować się chomikiem?

 

Dbanie o zdrowie i samopoczucie chomika nie powinny ograniczać się tylko do właściwej diety i urządzenia miejsca do zabaw. Jednym z kluczowych aspektów jest obserwacja zwierzaka, która pozwala na wczesne wykrycie objawów rozwijającej się choroby. Dlatego przyglądajmy się chomikowi pod kątem utraty apetytu, zmian w nawykach wydalania, kłopotów z poruszaniem się, utraty masy ciała, wypadania sierści czy trudności z oddychaniem. Im szybciej zareagujemy i skonsultujemy z weterynarzem, tym większe prawdopodobieństwo, że zwierzę szybko wróci do pełni sił. Warto pamiętać o tym, że chomiki to zwierzęta nocne, więc najlepszym czasem na sprawdzenie ich aktywności oraz stanu zdrowia jest pora wieczorowa.

 

Opieka nad chomikiem – profilaktyka

 

Opieka nad chomikiem powinna obejmować także regularne kontrole u weterynarza specjalizującego się w opiece nad małymi zwierzętami. Pamiętaj, że profesjonalna pomoc może być kluczowa dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia Twojego chomika. W ten sposób zapewnisz swojemu przyjacielowi spokojne i szczęśliwe życie.

 

Szukasz specjalisty dla swojego małego pupila? Oferujemy kompleksowe doradztwo i pomoc w leczeniu chomików. Sprawdź naszą ofertę – leczenie drobnych ssaków, królików i gryzoni.

GODZINY OTWARCIA GABINETU:

 

poniedziałek - piątek:

07:00-21:00

sobota

09:00-17:00

niedziela

09:00-15:00

PROJEKT I REALIZACJA SPECTRUM MARKETING | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023

POGOTOWIE WETERYNARYJNE 24/7
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

GABINET WETERYNARYJNY PLUTO
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

UMÓW WIZYTĘ