GABINET WETERYNARYJNY PLUTO UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW
Osteopatia zwierząt to coraz popularniejsza dziedzina weterynarii, która skupia się na diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń w układzie kostno-mięśniowym. Metoda ta opiera się na holistycznym podejściu do organizmu zwierzęcia, które uwzględnia jego całościowy stan zdrowia. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady osteopatii oraz jej zastosowanie w praktyce weterynaryjnej, także w przypadkach, w których tradycyjne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.
Osteopatia dla zwierząt to w Polsce stosunkowo młoda dziedzina weterynaryjna. Wystarczy wspomnieć o tym, że pierwsza szkoła osteopatii zwierzęcej została otwarta dopiero w 2018 roku. Jednak historia pokazuje, że stała się ona bardzo ważną i skuteczną formą alternatywnej pomocy dla zwierzaków.
Osteopatia nie wymaga zastosowania leków. Ta manualna i nieinwazyjna metoda leczenia polega na stymulacji komórek ciała do dalszej pracy, poprawiając ruchomość w tkankach miękkich, stawach i kościach u zwierząt. Wzmacnia i przyspiesza naturalne procesy regeneracyjne organizmu, wpływając tym samym na poprawę jakości życia pacjenta.
Osteopatia stanowi dopełnienie opieki weterynaryjnej, czerpiąc wiedzę z wielu dziedzin naukowych: biologii, chemii, fizyki, anatomii, embriologii czy biomechaniki. Ponadto jej podejście zostało oparte na trzech niezmiennych filarach:
Osteopata zwierzęcy to osoba, która pomaga utrzymać czworonoga w dobrym zdrowiu. Mimo że zawód nie został jeszcze wpisany do ogólnego rejestru w Polsce (widnieje tylko osteopata), istnieje wiele możliwości nauki i zdobycia wiedzy. Tego typu pracę wykonują także odpowiednio przeszkoleni weterynarze. Profesja ta wymaga znajomości m.in. podstaw anatomii, medycyny, weterynarii, technik manualnych, behawiorystyki i psychologii zwierzęcej. Osteopatia jest mocno wspierana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), dzięki czemu systematycznie się rozwija także w naszym kraju.
Na wizytę u osteopaty warto umówić się w każdym przypadku, gdy zauważymy u naszego pupila zmianę zachowania lub inne niepokojące objawy – trudności w poruszaniu się, niechęć do spacerów, apatię, problemy żołądkowe. Specjalista w pierwszej kolejności przeprowadzi z nami szczegółowy wywiad oraz obserwację zwierzaka. Następnie wykonuje palpację, czyli badanie za pomocą dotyku, aby ocenić poszczególne struktury anatomiczne. Wszystko po to, aby jego działania były ściśle ukierunkowane i skuteczniejsze w prowadzeniu terapii.
Każda przebyta choroba czy urazy mechaniczne odciskają piętno na organizmie zwierzaka. Osteopaci doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest sprawność ruchowa. Dlatego właściwa terapia to podstawa do tego, aby nasz pupil jak najdłużej cieszył się dobrą kondycją. Osteopatia pomaga w leczeniu takich schorzeń jak:
Osteopatia przyczynia się do regeneracji tkanek i odzyskania sprawności ruchowej u zwierząt po przebytych wypadkach, operacjach i innych urazach mechanicznych. Może także pomóc w zbudowaniu odporności po długim leczeniu farmakologicznym oraz jest bardzo skuteczna w łagodzeniu bólu.
Osteopatię stosuje się przy psach, kotach, chociaż jest także spotykana w leczeniu ptaków i koni. U zwierząt często dochodzi bowiem do powtarzających się urazów, stanów zapalnych czy przeciążeń. Pojawia się ból, zmniejsza się siła mięśniowa, co prowadzi do ograniczonej ruchomości kończyn. Osteopatia to także doskonały sposób na zahamowanie rozwoju procesów zwyrodnieniowych. Dotykają one zazwyczaj psy wielkich ras (np. owczarków niemieckich), które mają predyspozycję do dysplazji stawów biodrowych.
Co ciekawe, osteopatia doskonale sprawdza się w rozwiązywaniu problemów behawioralnych zwierząt. Wynika to z faktu, że niektóre schorzenia wpływają na gospodarkę hormonalną, powodując m.in. nadpobudliwość, nerwowość i nadmierny strach. Terapia pomaga przezwyciężyć traumę, łagodzi objawy stresu oraz przyczynia się do budowania pewności siebie u czworonogów.
Nie ma nic ważniejszego dla właścicieli czworonogów niż chęć zapewnienia najlepszej opieki. Dlatego warto wcześniej zadbać o profilaktykę i skontaktować się ze specjalistą w dziedzinie osteopatii. Zapraszamy do naszych gabinetów w Radzionkowie i Piekarach Śląskich, gdzie kompleksowo zajmiemy się zwierzakiem. Sprawdź naszą ofertę - leczenie zwierząt.
GODZINY OTWARCIA GABINETU:
poniedziałek - piątek: |
07:00-21:00 |
sobota |
09:00-17:00 |
niedziela |
09:00-15:00 |
PROJEKT I REALIZACJA SPECTRUM MARKETING | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023
POGOTOWIE WETERYNARYJNE 24/7
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW
GABINET WETERYNARYJNY PLUTO
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW