GABINET WETERYNARYJNY PLUTO UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

01 lipca 2022

Cystocenteza - na czym polega, wskazania, zalety

Twoje zwierzę ma problemy z pęcherzem? Dobrym rozwiązaniem może być zabieg cystocentezy. Jest to metoda pobierania moczu bezpośrednio z pęcherza moczowego przez nakłucie. Sprawdź, na czym polega, jakie są jej największe zalety oraz wskazania i przeciwwskazania do jej przeprowadzenia.

 

Na czym polega cystocenteza?

 

Cystocenteza polega na punkcji pęcherza moczowego. Zabieg ten jest jedną z najskuteczniejszych metod pobrania moczu do badań laboratoryjnych u psów i kotów. Dzięki niej mamy pewność, że materiał pobrany bezpośrednio z pęcherza stanowi najwyższą wartość diagnostyczną. Nie ma ryzyka zakażenia próbki (w przeciwieństwie do zbiórki moczu ze strumienia) i wtórnego zakażenia związanego z cewnikowaniem. Dodatkowo pobieranie moczu tą metodą jest dla zwierzęcia znacznie mniej bolesne niż zastrzyk.

 

Weterynarzowi do wykonania zabiegu cystocentezy potrzebne są jedynie igła, strzykawka oraz środek do zdezynfekowania skóry zwierzęcia. Pierwszym krokiem jest umieszczenie zwierzaka na grzbiecie oraz zlokalizowanie pęcherza moczowego. W przypadku problemów z wykryciem pęcherza przeprowadza się badanie USG. Następnie należy ogolić miejsce ukłucia oraz oczyścić skórę zwierzaka środkiem do dezynfekcji, aby podczas zabiegu nie wdało się zakażenie. Kolejnym krokiem jest delikatne uciśnięcie pęcherza, wprowadzenie do niego igły i pobranie moczu. Bardzo istotne jest, aby podczas nakłucia skierować igłę w stronę grzbietowo-ogonową. Dzięki temu zyskamy pewność, że podczas kurczenia się pęcherza jej końcówka pozostanie w środku. Po pobraniu materiału, należy zaprzestać zasysania moczu i wyjąć igłę z jamy brzusznej.

 

Cystocenteza to jedna z najskuteczniejszych metod pobierania moczu u kotów i psów 

 

Wskazania do zabiegu cystocentezy

 

Badanie moczu jest podstawową czynnością przeprowadzaną przy diagnozie chorób układu moczowego. Na pierwszy rzut oka jego pobranie standardową metodą wydaje się dosyć proste, jednak potrafi dostarczyć wielu problemów właścicielom zwierząt. Materiał może okazać się zanieczyszczony, chociażby ze względu na niewłaściwe utrzymanie higieny lub pobranie moczu z tzw. pierwszego strumienia.

 

Cystocenteza daje nam pewność co do wiarygodności wyników. W przypadku podejrzenia infekcji pęcherza moczowego – to najlepsza inwazyjna metoda stosowana do pobrania materiału bakteriologicznego. Ponadto spośród wszystkich technik (obok np. cewnikowania), ryzyko zakażenia po cystocentezie jest bardzo niskie.

 

Cystocenteza – zalety

 

Cystocenteza jest zabiegiem bardzo popularnym i powszechnie stosowanym przy diagnozie chorób zwierzęcych. Charakteryzuje się wieloma zaletami:

  • nie wymaga podawania leków,
  • jest prostsza niż cewnikowanie,
  • pobrana próbka nie jest skażona materiałem pochodzącym z dróg rodnych czy cewki moczowej,
  • zyskujemy pewność co do rzetelnych wyników badań,
  • jest łatwiejsza niż pobranie moczu ze strumienia,
  • jest jedną z najszybszych technik – pobranie moczu zajmuje zwykle kilka sekund,
  • ryzyko wystąpienia zakażenia jest nikłe.

 

Cystocenteza – przeciwwskazania

 

Zwierzęta cierpią na różnego rodzaju dolegliwości, dlatego wykonanie zabiegu cystocentezy nie zawsze jest możliwe. Do najczęściej pojawiających się przeciwwskazań zaliczamy:

  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • częstomocz,
  • silnie wypełniony pęcherz,
  • niedrożność cewki moczowej,
  • słabo wypełniony pęcherz,
  • problem ze zlokalizowaniem pęcherza.

Utrudniona lokalizacja pęcherza najczęściej jest związana z otyłością zwierząt. Z uwagi na obecność grubej warstwy tkanki tłuszczowej weterynarz dosyć często nie jest w stanie go dosięgnąć. W przypadku silnego wypełnienia pęcherza zabieg również nie jest wskazany – przy nakłuciu mogłoby dojść do przecieku i uszkodzenia narządu.

 

Cystocenteza – ryzyko związane z wykonaniem zabiegu

 

Prawidłowo wykonany zabieg nie przysparza dodatkowych problemów zwierzętom. Powikłania po cystocentezie występują bardzo rzadko i wynikają głównie z niewłaściwej techniki wprowadzania igły do pęcherza, które mogą skutkować:

  • przypadkowym nakłuciem jelita lub innego narządu, które może stać się przyczyną skażenia próbki moczu ze względu na obecność bakterii,
  • przedostaniem się moczu z pęcherza do jamy otrzewnej, co może skutkować jej zapaleniem,
  • zakażeniem miejsca wkłucia wskutek źle przeprowadzonej dezynfekcji.

 

Zabieg cystocentezy możesz dokładnie skonsultować z weterynarzem. Jeśli twój zwierzak ma problemy z układem moczowym, skontaktuj się z nami. Zwierzęta przyjmujemy w gabinecie Pluto w Radzionkowie. Gwarantujemy fachową pomoc w zakresie diagnostykileczenia kotów oraz leczenia psów. Zapraszamy do kontaktu!

GODZINY OTWARCIA GABINETU:

 

poniedziałek - piątek:

07:00-21:00

sobota

09:00-17:00

niedziela

09:00-15:00

PROJEKT I REALIZACJA SPECTRUM MARKETING | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023

POGOTOWIE WETERYNARYJNE 24/7
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

GABINET WETERYNARYJNY PLUTO
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

UMÓW WIZYTĘ