GABINET WETERYNARYJNY PLUTO UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

03 lutego 2023

Bieżnia wodna - świetna forma terapii i treningu dla zwierząt

Bieżnia wodna uznawana jest powszechnie za jedno z najlepszych ćwiczeń rehabilitacyjnych, wykorzystywanych do leczenia zwierząt, m.in. psów i koni. W jaki sposób jest w stanie poprawić zdrowie i samopoczucie twojego pupila oraz kiedy należy się na nią zdecydować? Wyjaśniamy!

 

Czym jest bieżnia wodna?

 

Początków bieżni wodnej należy upatrywać się w latach 70. ubiegłego wieku. Jako forma hydroterapii, czyli leczenia polegającego na kontakcie z wodą, cieszyła się wtedy szczególną popularnością wśród właścicieli koni wyścigowych, które zmagały się z urazami po zawodach. Po blisko 30 latach w Stanach Zjednoczonych została ona wykorzystana po raz pierwszy w leczeniu psów, stając się jedną z najbardziej przełomowych metod fizjoterapii.

 

Technicznie bieżnia wodna dla zwierząt to specjalnie przystosowany pojemnik z bieżnią, napełniony wodą do odpowiedniej wysokości. Jej zasada działania opiera się na najprostszych prawach fizyki – jak wynika z prawa wyporu, masa ciała zwierzęcia zanurzonego w wodzie, jest mniejsza, niż na lądzie. Dzięki temu stawy ulegają mniejszym obciążeniom, wymagając jednocześnie od mięśni zdecydowanie większego wysiłku, wskutek oporu wody. Pozwala to między innymi na skorygowanie nieprawidłowych, patologicznych postaw i ruchów poprzez dotyk lub ucisk zwierzęcia w trakcie chodzenia. Temperatura wody wynosi od 28 do nawet 35oC, w zależności od problemu, który chcemy zażegnać. Sam zabieg trwa z kolei od 5 do 30 minut, w zależności od kondycji i stanu zdrowia zwierzaka. Do jego przeprowadzenia niezbędne jest pozyskanie skierowania od specjalisty z zakresu weterynarii.

 

Zalety bieżni wodnej dla zwierząt

 

Podstawową korzyścią, którą przynosi korzystanie z bieżni wodnej według zaleceń weterynarza, jest zwiększenie masy mięśniowej i wzmocnienie osłabionych mięśni bez nadwyrężania stawów. Stanowi to priorytet zwłaszcza dla zwierząt, które mają problemy z podnoszeniem się lub utrzymywaniem pozycji stojącej, np. na skutek niedowładu, urazów, czy przebiegu chorób o podłożu ortopedycznym lub neurologicznym. Poprawę kondycji obserwuje się w czasie zdecydowanie szybszym niż w przypadku praktykowania tradycyjnych spacerów. Pozytywne skutki bieżni wodnej obserwuje się ponadto u zwierząt zmagających się z chorobami układu krążeniowo-sercowego, nadciśnieniem, czy dysplazją stawów biodrowych.

 

Ćwiczenia na bieżni wodnej stosowane są ponadto do zdrowego odchudzania lub treningu wydolnościowego dla psów sportowych. Z uwagi na opór wody przy jednoczesnym wypychaniu ciała ku górze, zwierzę podnosi kończyny wyżej, wykonując bardziej obszerne ruchy i angażując grupy mięśniowe, które były dotąd niedostatecznie rozwinięte. W efekcie poprawie ulega chód, co wykorzystywane jest również przez właścicieli psów wystawowych.

Pies w trakcie treningu na bieżni wodnej

Kiedy warto skorzystać z bieżni wodnej dla zwierząt?

 

Biorąc pod uwagę wszystkie korzyści, płynące z treningu na bieżni wodnej, terapia ta zalecana jest zwierzętom, które zmagają się m.in. z następującymi przypadłościami:

  • choroby neurologiczne i ortopedyczne,
  • schorzenia związane z wiekiem (geriatria),
  • nadwaga lub otyłość,
  • zwyrodnienia i zapalenia stawów,
  • naderwanie wiązadeł,
  • dysplazja stawów biodrowych,
  • zanik mięśni,
  • zespół końskiego ogona,
  • wady postawy i chodu,
  • niska wydolność wysiłkowa,
  • niedowład lub porażenie,
  • rehabilitacja sportowa,
  • choroby układu krążeniowo-sercowego,
  • nadciśnienie.

 

Bieżnia wodna – przeciwwskazania

 

Jak niemal każdy zabieg, także i rehabilitacja za pomocą bieżni wodnej ma swoje przeciwwskazania. Do podstawowych zaliczymy przede wszystkim otwarte rany i odleżyny – hydroterapia może w ich wypadku utrudnić gojenie się ze względu na naprężenia wywierane na skórę podczas wysiłku.

 

Bieżnia wodna nie jest też zalecana zwierzętom, które zmagają się z padaczką, zapaleniem pęcherza, nietrzymaniem moczu i kału, a także przy chorobach zakaźnych. Przeciwwskazaniem będą również poważne choroby serca, układu krążenia czy układu oddechowego. To właśnie dlatego przez umówieniem bieżni konieczna jest konsultacja u specjalisty.

Jak przebiega wizyta na hydroterapii dla zwierząt?

Dokładna liczba spotkań na bieżni wodnej jest ustalana przez lekarza weterynarii lub zoofizjoterapeutę. Proces przyzwyczajenia zwierzęcia do ruchu w wodzie przebiega stopniowo – pierwsza wizyta trwa z reguły 5-10 minut, w zależności od kondycji i stanu zdrowia. Temperatura wody wynosi od 28oC do nawet 35oC, odpowiednio do leczonej przypadłości. 

 

Pierwszy zabieg na bieżni wodnej przeprowadzany jest przy wolnym tempie, aby przyzwyczaić mięśnie i aparat ruchowy zwierzęcia. Z czasem, pod czujnym okiem lekarza, jest ono stopniowo zwiększane. Podczas całego procesu weterynarz dokładnie analizuje zachowanie i ruchy pupila, korygując je w razie potrzeby.

 

Po treningu na bieżni zwierzę jest delikatnie wycierane ręcznikami i suszone, by uniknąć przeziębienia. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w zimie – wyjście z wilgotnym futrem może skończyć się m.in. zapaleniem dróg oddechowym lub uszu.

GODZINY OTWARCIA GABINETU:

 

poniedziałek - piątek:

07:00-21:00

sobota

09:00-17:00

niedziela

09:00-15:00

PROJEKT I REALIZACJA SPECTRUM MARKETING | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023

POGOTOWIE WETERYNARYJNE 24/7
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

GABINET WETERYNARYJNY PLUTO
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

UMÓW WIZYTĘ