W obawie przed koronawirusem Polacy porzucają i usypiają psy i koty.

21 marca 2020
shutterstock_615047066-e1520856408410.jpg

W obawie przed koronawirusem Polacy porzucają i usypiają psy i koty. WHO przypomina, że zwierzęta nie mogą się nim zarazić.

W sieci pojawia się wiele fake newsów jakoby zwierzęta przenosiły koronawirusa, a właściciele porzucali z tego powodu swoich pupili lub poddawali eutanazji.

Czy psy mogą przenieść cząsteczki wirusa na sierści?

– Teoretycznie jest to możliwe, ale w praktyce takie niebezpieczeństwo jest minimalne – zaznacza Łukasz Adaszek: – To musiałby być kontakt natychmiastowy – w sensie takim, że osoba zakażona kichnie na psa, a druga osoba go w tym samym czasie dotknie. To jest w zasadzie niemożliwe. Trzeba sobie samemu dezynfekować ręce i to będzie wystarczający środek zapobiegawczy.

Osoby będące na kwarantannie mogą skorzystać z grupy Pies w koronie na Facebooku. Jej administratorzy piszą: „Ważne, by przy przekazywaniu psa nie dochodziło do kontaktu pomiędzy osobą poddaną kwarantannie lub samoizolacji oraz osobą, która wyprowadza psa. Najlepiej wystawić za drzwi psa z już założoną obrożą i przypiętą do niej smyczą. Osoba wyprowadzająca psa nie powinna dotykać smyczy, obroży i samego psa bezpośrednio. Najlepiej założyć rękawiczki jednorazowe”.

Copyright 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.